W tym roku przed wakacjami szczególnie dużo mówi się o tzw. paszporcie covidowym. To dokument, bez którego od tej pory trudno będzie poruszać się pomiędzy krajami. W związku z wprowadzeniem Unijnych Certyfikatów Covidowych pojawia się wiele pytań. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze z nich.  

Co to jest Unijny Certyfikat Covidowy (paszport covidowy)?

Unijny Certyfikat Covidowy nazywany również paszportem covidowym, paszportem szczepionkowym lub paszportem zdrowotnym ułatwia podróżowanie zaszczepionym obywatelom Unii Europejskiej od 1 lipca 2021 roku. 

Na terenie UE paszport nosi nazwę EU Digital COVID Certificate. 

Paszport może funkcjonować w formie elektronicznej lub tradycyjnej (papierowej). Niezależnie od formy certyfikat powinien zawierać kod QR. Wydanie dokumentu nie wiąże się z żadnymi kosztami. O szczegóły możesz zapytać w punkcie szczepień lub swojego lekarza rodzinnego

Paszport szczepionkowy obowiązuje we wszystkich krajach UE oraz w Islandii, Norwegii i Lichtensteinie. 

Osoby, które mają taki certyfikat podczas podróży, nie muszą przechodzić kwarantanny ani wykonywać testów na obecność wirusa. 

Kto może dostać paszport covidowy?

Paszport covidowy mogą otrzymać osoby, które:

  • są w pełni zaszczepione (czas ważności certyfikatu: od 14. do 365. dnia po pełnym zaszczepieniu),
  • mają negatywny wynik testu na obecność wirusa (czas ważności certyfikatu: 48 godzin),
  • są ozdrowieńcami, czyli przeszły wirusa i nabyły naturalną odporność (czas ważności certyfikatu: od 11. do 180. dnia po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu PCR na SARS-CoV-2.

Jak dostać paszport covidowy elektroniczny i papierowy?

Certyfikat w formie elektronicznej można pobrać na trzy sposoby:

W formie papierowej certyfikat można otrzymać w punkcie szczepień.

Aplikacje są dostępne na smartfonach z systemem Android i IOS. 

Jakie dane zawiera certyfikat wydany po szczepieniu?  

Certyfikat wydany po szczepieniu zawiera podstawowe dane osoby zaszczepionej, czyli imię (lub imiona) i nazwisko oraz datę urodzenia. 

W aplikacji mObywatel wyświetla się również zdjęcie osoby zaszczepionej pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych. Ma ono ułatwić szybką identyfikację podczas kontroli. 

W certyfikacie znajdują się również informacje na temat szczepionki, czyli nazwa szczepionki, nazwa producenta oraz kraj, w którym wykonano szczepienie. Dodatkowo z certyfikatu można odczytać datę szczepienia i numer dawki, a także dane wystawcy dokumentu i identyfikator certyfikatu.  

Czy możliwe jest otrzymanie paszportu po jeden dawce szczepionki? 

Ze względu na to, że każdy kraj prowadzi swoją politykę covidową, pacjenci, którzy zaszczepili się jedną dawką, także mogą pobrać paszport covidowy. 

Aby dostać się do Polski bez kwarantanny i testu, wymagane jest pełne szczepienie. 

Przed wyjazdem do danego kraju warto sprawdzać aktualne zasady w nim obowiązujące. Świeże informacje dotyczące dokumentów w konkretnym państwie UE znajdziesz na stronie: Reopen Europa

Bezpieczne wakacje za granicą. Jaki kraj wybrać? 

Pewnie wiele osób zastanawiać się, jaki kraj wybrać, aby mieć gwarancję bezpieczeństwa podczas wypoczynku. Oczywiście, pewności nigdy nie ma, bo bywa, że sytuacja zmienia się gwałtownie. 

Jednak Komisja Europejska sporządza specjalną mapę, która podpowiada, w jakich krajach występują ograniczenia. Mapa dostępna jest na stronie ECDC Europa

Na mapie kraje oznaczane są kolorami:

  • zielony – brak ograniczeń,
  • pomarańczowy – możliwi szybki test podczas wjazdu do kraju,
  • czerwony – możliwa kwarantanna lub test przed wjazdem do kraju,
  • ciemnoczerwony – jeśli to możliwe, najlepiej zrezygnować z podróży do tego kraju.

Źródło: gov.pl