W osiągnięciu pięknego uśmiechu i ładnych, zdrowych zębów pomagają różne zabiegi stomatologiczne, na przykład piaskowanie, skaling, wybielanie. Jednak co można zrobić, jeśli zęby są niesymetryczne lub mają uszczerbki? W takiej sytuacji najlepszym sposobem na poprawę ich estetyki są licówki kompozytowe. Czym one są i jakie mają zalety? O tym w poniższym artykule.

Czym są licówki kompozytowe?

Najprościej mówiąc, licówki to specjalne cienkie nakładki aplikowane na zewnętrzną stronę zębów. Licówki są trwałe, bezpieczne i estetyczne. Stosuje się je głównie po to, aby poprawić wygląd zębów, na przykład w przypadku asymetrii, ukruszonych zębów, przebarwień lub diastemy (szpar między zębami). Jednym z najpopularniejszych rodzajów licówek, są licówki kompozytowe, wykonane z kompozytowego materiału żywicznego. Wyróżnia się licówki bezpośrednie (wykonywane w gabinecie dentystycznym praktycznie od ręki) i licówki pośrednie (wykonywane na zamówienie u dentysty lub w laboratorium). Pośrednie licówki kompozytowe są bardziej wytrzymałe, lecz również droższe od licówek bezpośrednich.

Zalety licówek kompozytowych

Największą zaletą licówek jest fakt, że poprawiają estetykę zębów i można dzięki nim cieszyć się pięknym uśmiechem. Osoby mające asymetryczne zęby, szpary między zębami lub inne problemy, już nie będą musiały wstydzić się swojego uśmiechu. Współczesne licówki kompozytowe są uważane za trwalsze niż ich odpowiedniki sprzed zaledwie kilku lat. Mogą wytrzymać od 5 do 7 lat, po tym czasie należy je wymienić na nowe. W przeciwieństwie do koron nie pogrubiają sztucznie zęba, a po nałożeniu na ząb wyglądają naturalnie. Można je założyć praktycznie podczas jednej wizyty, na przykład w gabinecie dentystycznym Praktyka Stomatologiczna Stomatolog Wojciech Kulesza. Ponadto licówki kompozytowe są tańsze od innych rozwiązań, np. licówek porcelanowych.

Czy są jakieś wady? Niestety, mimo wielu niewątpliwych zalet licówki kompozytowe nie są dla każdego. Przeciwwskazaniami do ich założenia są m.in.: bruksizm (zaciskanie zębów, zgrzytanie nimi), choroby dziąseł i przyzębia (np. paradontoza), kanałowe leczenie zębów (w tym wypadku lepiej sprawdzi się korona).

Zakładanie licówek kompozytowych

A jak wygląda proces aplikacji licówek? Pierwszą rzeczą, jaką wykonuje stomatolog, jest ocena stanu zębów i dziąseł. W przypadku jakichkolwiek chorób dziąseł lub próchnicy należy je najpierw wyleczyć. Jeśli zęby i dziąsła są zdrowe, należy przystąpić do założenia licówek. W tym celu zęby są najpierw dokładnie czyszczone (piaskowanie, skaling), następnie dentysta usuwa cienką warstwę szkliwa i nakłada licówkę. Później formuje jej ostateczny kształt i całość naświetla lampę stomatologiczną. W przypadku licówek kompozytowych możliwe jest ich nałożenie w ciągu jednej wizyty.