Październik to miesiąc, w którym szczególnie umacnia się w świadomości kobiet przekazy dotyczące tego, jak ważną rolę odgrywa profilaktyka w wykrywaniu nowotworu piersi. Systematyczne wizyty u ginekologa i poddawanie się rutynowym badaniom stanowią kluczową kwestię, jeśli chodzi o wykrywanie wszelkich niepokojących zmian we wczesnym stadium. Na pomoc w tym zakresie każda z pań może liczyć w gabinecie ginekologicznym doktor Anny Kluz-Kowal.

Sprawdzony i zaufany lekarz ginekolog

Dla niektórych kobiet, a zwłaszcza młodych dziewcząt, wizyta w gabinecie ginekologicznym wiąże się ze stresem oraz dyskomfortem. Część z nich obawia się bólu podczas badania lub braku zrozumienia ze strony lekarza. Zdecydowanie problemy ginekologiczne wymagają nie tylko profesjonalnego, ale też delikatnego podejścia. Na to mogą liczyć właśnie pacjentki wybierające się do gabinetu doktor Anny Kluz-Kowal, który od wielu lat prowadzi w Białymstoku. W ramach prywatnej praktyki lekarskiej zajmuje się zarówno prowadzeniem ciąży, jak i profilaktyką, diagnostyką oraz terapią różnego rodzaju schorzeń u kobiet w każdym wieku.

Doktor Anna Kluz-Kowal jest także ginekologiem dziecięcym, a w tym zakresie obejmuje leczeniem przypadłości związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. W swoim prywatnym gabinecie ginekologicznym zapewnia możliwość wykonania najważniejszych badań, takich jak między innymi cytologia, USG dróg rodnych, laparoskopia, histeroskopia, a także mammografia oraz USG piersi. Dwa ostatnie z badań mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o zapobieganie chorobom nowotworowym. Jak często należy je wykonywać i czym się charakteryzują?

Diagnostyka raka piersi u ginekologa

Podczas wizyt kontrolnych w gabinecie ginekologicznym poza cytologią oraz USG dopochwowym lekarz zawsze przeprowadza także manualne badanie piersi. Ponadto, jak zostało wyżej wspomniane, pacjentka może zostać skierowana na jedno z dwóch badań, czyli USG piersi lub mammografię. Pierwszemu z wymienionych powinny poddawać się wszystkie kobiety po 20 roku życia co około 2 lata, a po 30 roku życia co roku. Jest ono bezinwazyjne i polega na wykrywaniu ewentualnych zmian za pomocą ultradźwięków. Wykorzystuje się do tego celu ultrasonograf – pacjentka kładzie na leżance z uniesionymi rękoma i dłońmi splecionymi pod głową. Lekarz nakłada na piersi specjalny żel i przesuwa głowicę ultrasonograficzną po skórze piersi, jednocześnie obserwując obraz na monitorze. Badanie pozwala zaobserwować, zarówno drobne, jak i złośliwe zmiany.

Na mammografię natomiast, którą również przeprowadza w swoim gabinecie ginekologicznym doktor Anna Kluz-Kowal, kierowane są pacjentki po 35 roku życia. Wynika to z innej budowy piersi w tym wieku, a dokładniej większej ilości tkanki tłuszczowej. Takie badanie polega na zrobieniu prześwietlenia – zdjęcia rentgenowskiego. Pierś układana jest na dolnej płycie urządzenia, a następnie dociskana górną. Może wiązać się z niewielkim dyskomfortem u pań wrażliwych na ból, jednak unieruchomienie piersi jest bardzo istotne dla otrzymania rzetelnego wyniku. Mammografię powinno wykonywać się co dwa lata do ukończenia 50 roku życia, a następnie już co roku. Podobnie jak opisywane wcześniej USG, pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany i wdrożyć terapię, aby zapobiec rozwojowi choroby oraz powiększaniu się ewentualnych guzków.