Depilacja woskiem to zdecydowanie najbardziej sprawdzony sposób usuwania niechcianego owłosienia z ciała. Jeśli masz dość maszynki do golenia i ciągłego usuwania włosków z nóg, szczególnie latem, to idealna opcja dla Ciebie. W zabiegu za pomocą ciepłego wosku likwiduje się włosy aż po cebulki. Pozwala to cieszyć się efektem gładkich nóg dłużej niż standardowy jeden dzień jak w przypadku użycia maszynki do golenia.

Przygotowanie do depilacji nóg woskiem 

Salon kosmetyczny to najlepsze miejsce do wykonania zabiegu epilacji nóg. Przed jego wykonaniem należy się jednak odpowiednio przygotować. Do takich wstępnych czynności zalecanych do wykonania 3 dni przed zabiegiem należą:

  • Zastosowanie peelingu,

  • Unikanie ekspozycji na słońce oraz korzystania z solarium lub sauny,

  • Wystrzeganie się od używania balsamów, oliwek i kremów.

Przed zabiegiem należy również zadbać o prawidłową długość włosów. Zbyt krótkie mogą utrudniać przeprowadzenie procedury. Ich zalecana długość to ok. 0,5-1,0 cm.

Depilacja woskiem w domu 

Depilacja nóg woskiem wymaga doświadczenia oraz właściwej techniki. Włoski muszą być wyrywane pod kątem 40°, a wcześniej wygładzony plaster należycie szybko oderwany. Łatwo niechcący uszkodzić naskórek. Najczęściej stosuje się do tego plastry z woskiem do depilacji, które udostępniają drogerie i hurtownie kosmetyczne. Wosk nie przykleja się jednak do skóry tak dobrze, jak rozgrzany i użyty przez kosmetyczkę. Przez zastosowaniem plastra, wskazane jest wykonanie testu na skórze 2 dni przed aplikacją. Pozwoli to na wykazanie ewentualnych alergii skórnych. Skóra powinna być przy tym oczyszczona i sucha.

Sposoby usuwania owłosienia 

Usuwanie owłosienia można przeprowadzać 2 metodami:

  1. Paskową. Rozgrzany, miękki wosk (o temperaturze 36-38°C) aplikuje się na owłosione partie skóry. Następnie przykleja się specjalny pasek i zrywa. Na plastrze pozostają wówczas wyrwane włoski. Metoda ta jest zalecana na większe fragmenty ciała np. plecy, nogi i ręce.

  2. Bezpaskową. Do jej przeprowadzenia używa się twardego wosku o temp. 36-38°C na włoski.  Następnie należy odczekać chwilę, aż naniesiony wosk zaschnie. Dopiero wtedy można zerwać (energicznie) plaster. Nie wywołuje bólu, ponieważ zastosowany wosk przykleja się do włosków, a nie do skóry. Sposób ten stosuje się często na części ciała wrażliwe na ból np. pachy lub okolice bikini.

Osoby ze skłonnością do podrażnień, o wrażliwej skórze powinny natomiast zastanowić się nad zabiegiem z użyciem pasty cukrowej.

Profesjonalna depilacja woskiem

Wybór metody zależy od indywidualnych preferencji oraz kosmetyczki. Po odpowiednim przygotowaniu skóry poprzez znieczulające preparaty rozgrzany wosk w płynnej formie aplikowany jest w zgodzie z kierunkiem wzrostu włosków. Dzięki temu są one usuwane razem z cebulkami. W efekcie długi czas zajmuje im odrastanie, a regularne poddawanie się zabiegowi epilacji sprawia, że są coraz cieńsze i rzadsze. Po nałożeniu wosku, który przykleja się do włosków, nakłada się materiałowy pasek, odpowiednio napina skórę, a następnie szybko i zdecydowanie zrywa. Wosk rozprowadza się po skórze specjalną szpatułką. Na koniec zabiegu używa się łagodzących i spowalniających wzrost włosków kosmetyków.

 

Po zabiegu depilacji plastrami mogą występować zaczerwienienia i podrażnienia, które ustępują samoczynnie po 2-3 dniach. Usuwanie owłosienia woskiem najlepiej wykonywać regularnie, raz w miesiącu. Po upływie 3-6 tygodni zwykle włoski zaczynają odrastać. Wszystko jednak zależy od tempa wzrostu, części ciała oraz potrzeb klienta. Szczególnie w sezonie letnim warto zadbać o gładkie nogi.