Twoim problemem są przewlekłe biegunki, zaparcia lub bóle brzucha? Zamiast stosować niesprawdzone, domowe sposoby ich łagodzenia, od razu zasięgnij porady specjalisty, w tym przypadku gastroenterologa. W renomowanej poradni gastrologicznej oprócz konsultacji będziesz mógł skorzystać z badania obrazowego jamy brzusznej (USG), kolonoskopii oraz gastroskopii! Na czym polega każde z nich? Podpowiadamy!

Badanie USG jamy brzusznej – kiedy warto go przeprowadzić?

Celem badania ultrasonograficznego jamy brzusznej, jakie wykonuje np. Dr nauk. med. Ryszard Piasecki, jest ocena funkcjonowania i budowy poszczególnych narządów. Szczegółowo przeprowadzone badanie umożliwia wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w wątrobie, nerkach, trzustce, żołądku, śledzionie, pęcherzyku żółciowym lub głównej tętnicy.

Wskazaniami do wykonania badania jamy brzusznej są:

  • nawracające i utrzymujące się powyżej 14 dni biegunki, bóle brzucha, zaparcia;
  • szybka i niekontrolowana utrata masy ciała;
  • brak apetytu;
  • ostry, kłujący ból;
  • uraz jamy brzusznej.

Gastroskopia – jedno z badań endoskopowych

W celu dokładnej oceny śluzówki żołądka, dwunastnicy oraz przełyku – lekarz gastroenterolog przeprowadza gastroskopię. Jest to badanie nieinwazyjne, które nie wymaga hospitalizacji i najczęściej przeprowadza się go przy podejrzeniu zakażenia Helicobacter pylori, przewlekłej zgadze, problemach z przełykaniem lub nieustannym uczuciu pełności. 

Kolonoskopia – co to za badanie?

Kolejnym niezwykle ważnym badaniem, które umożliwia ocenę śluzówki jelit oraz jest najskuteczniejszą metodą profilaktyki raka jelita i zmian przedrakowych – jest kolonoskopia. Podczas tego badania lekarz może usunąć polipy, ciała obce, zatamować krwawienie, jak i pobrać wycinki do badania histopatologicznego. 

Oczywiście to lekarz gastrolog na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badania fizykalnego decyduje, czy konieczne jest przeprowadzenie któregoś z badań endoskopowych lub obrazowych! Pamiętaj, że każde z nich wymaga odpowiedniego przygotowania i pozostawania na czczo przez określony czas.