Przerost prostaty to schorzenie, które najczęściej dotyka mężczyzn około pięćdziesiątego roku życia. Nie oznacza to jednak, że z tym problemem nie przychodzi się zmierzyć również czterdziestolatkom. Wszystko jest zależne od wieku, w którym rozpocznie się andropauza, czyli tak zwane przekwitanie u płci męskiej. To właśnie wtedy dochodzi do zaburzeń hormonalnych. Jakie są objawy przerostu prostaty? Diagnozę można uzyskać w prywatnym gabinecie urologiczno-chirurgicznym Romana Postawy.

Objawy przerostu prostaty         

Pierwszym objawem, który często obserwują u siebie mężczyźni, jest problem z oddawaniem moczu. Osoby odwiedzające lekarza często skarżą między innymi na uczucie pełnego pęcherza, który chwilę wcześniej został opróżniony. Częste wizyty w toalecie, a także gwałtowne parcie na pęcherz czy też ból towarzyszący tej czynności fizjologicznej – wszystko to powinno skłonić do wizyty w gabinecie urologicznym. Warto w tym miejscu wspomnieć również o niekontrolowanym wyciekaniu moczu z cewki moczowej, które z każdym dniem generuje coraz większy brak dyskomfortu. Na koniec należy podkreślić, że przerost prostaty nie jest przyczyną zaburzeń aktywności seksualnej. Nie oznacza jednak, że ten problem należy pozostawić bez działania.

Jak diagnozuje się przerost prostaty?

Postawieniem kierunku w diagnozy przerostu gruczołu prostaty zajmuje się urolog. Na pierwszej wizycie specjalista przeprowadzi wywiad, podczas którego zapyta pacjenta o objawy tego schorzenia, występujące u danego mężczyzny, ale również tryb życia oraz prowadzoną dietę. Tego typu diagnozę można uzyskać w prywatnym gabinecie urologiczno-chirurgicznym Romana Postawy, który mieści się we Wrocławiu. Kolejnym krokiem będzie badanie per rectum, podczas którego możliwe będzie ocenienie wielkości, kształtu oraz konsystencji gruczołu krokowego. Wykonuje się je przez odbytnicę. Pacjent może odczuć lekki dyskomfort, jednak jest on daleki od poważnych dolegliwości bólowych.

Dalsze czynności, których należy się podjąć w celu potwierdzenia podejrzenia przerostu prostaty, to wykonanie badań laboratoryjnych. Urolog wystawi na nie skierowanie, na którym znajdzie się zlecenie na badanie ogólne moczu, biochemię krwi, często również na oznaczenie antygenu gruczołu krokowego – tak zwanego PSA. Często również konieczne jest wykonanie badania USG, które pozwoli zobrazować wagę problemu. Warto pamiętać, że szybkie postawienie diagnozy może wyeliminować konieczność przeprowadzenia zabiegu operacyjnego – często zaczyna się od przyjmowania środków farmakologicznych. Jednakże warto pamiętać o tym, że, bez względu na proces leczenia, do urologa należy udać się zaraz po zaobserwowaniu objawów.