Detoksykacja alkoholowa może co prawda osłabić działanie toksyn powstających w trakcie metabolizmu alkoholu, lecz nie można zapominać, że częste picie może być przyczyną poważnych chorób wątroby. Sprawdź, jak alkohol oddziałuje na ten ważny organ i co należy zrobić, aby zachować zdrowie.

W jaki sposób alkohol oddziałuje na wątrobę?

Powszechnie wiadomo, że nadmierne spożycie alkoholu może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Dzieje się tak dlatego, że podczas procesów metabolicznych alkoholu etylowego powstają toksyczne substancje, prowadzące do uszkodzenia hepatocytów, czyli komórek tworzących miąższ wątroby. Gdy alkohol spożywany jest regularnie i w dużych ilościach, wątroba jest systematycznie uszkadzana, co może sprzyjać rozwojowi poważnych chorób. Doraźną pomoc może przynieść detoksykacja alkoholowa, lecz w walce z długofalowymi skutkami uszkodzenia wątroby może pomóc tylko lekarz.

Stłuszczenie wątroby po intensywnym piciu

Jednym ze schorzeń, które może być efektem spożycia alkoholu, jest stłuszczenie wątroby. Polega ono na gromadzeniu się tłuszczów w komórkach wątrobowych, zamiast ich wykorzystania w przemianie materii. Do takiego stanu może doprowadzić nawet kilka dni intensywnego picia. Stłuszczenie wątroby jest stanem odwracalnym, który zazwyczaj znika po zaprzestaniu spożycia. Jeśli jednak nie zmienimy naszego stylu życia, po pewnym czasie może wykształcić się tzw. mięsień piwny. Warto jednakże pamiętać, że schorzenie to mogą wywoływać także inne czynniki, takie jak niezdrowa dieta czy siedzący tryb życia.

Poważne schorzenia wątroby wywołane alkoholem

Nadmierne spożycie alkoholu może również doprowadzić do poważniejszych schorzeń. Hepatopatia alkoholowa, zwana również zapaleniem wątroby, objawia się m.in. mdłościami, wymiotami, bólami brzucha, gorączką i żółtaczką. Jest to choroba, której nie można lekceważyć, gdyż nieleczona może przerodzić się w marskość wątroby. Jest to przewlekły stan, w którym dochodzi do zwłóknienia wątroby i zmiany jej budowy. Na tym etapie zmiany mogą być już niestety nieodwracalne.

W przypadku wystąpienia chorób wątroby u osób uzależnionych może być konieczne skorzystanie z pomocy specjalistów od terapii uzależnień. Niektóre placówki, przykładowo ośrodek leczenia uzależnień Detoks500, zatrudniają zarówno lekarzy, jak i terapeutów, dzięki czemu mogą otoczyć pacjenta kompleksową opieką. Warto sięgnąć po taką pomoc, gdyż rezygnacja lub ograniczenie spożycia alkoholu są konieczne, aby leczenie chorób wątroby było skuteczne.