Przepuklina pachwinowa to wada, która stosunkowo często występuje u dzieci. Szacuje się, że 5% niemowląt może mieć z nią problem. Przepuklina pachwinowa najczęściej diagnozowana jest u chłopców i wcześniaków. Zwykle pojawia się tylko po jednej stronie ciała i ma postać miękkiego guzka ulokowanego w pachwinie. Zdarza się, że przepuklina występuje obustronnie. Jak się ją leczy?

Jak tworzy się przepuklina pachwinowa?

Jak już wspomniano, przepuklina pachwinowa ma postać miękkiego guzka zlokalizowanego w pachwinie. W guzku tym znajdują się narządy, które normalnie powinny być w jamie brzusznej. Zwykle są to jelita, rzadziej jajniki lub pęcherz moczowy. Co prowadzi do podobnej patologii? Nieprawidłowości w formowaniu się narządów wewnętrznych mają miejsce już w życiu płodowym. Na wczesnym etapie ciąży jajniki lub jądra zlokalizowane są w pobliżu nerek i dopiero w kolejnych tygodniach życia płodu zaczynają przesuwać się ku dołowi, w swoje miejsca docelowe. Jądra zaczynają zstępować do moszny, a jajniki w dół brzucha.

Mniej więcej w tym samym czasie w otrzewnej, która wyściela wnętrze brzucha, tworzy się wyrostek pochwowy, który uwypukla się do kanału pachwinowego. Powinien on zamknąć się w 20. tygodniu ciąży i zarosnąć. Jeśli tak się nie stanie, mogą wnikać do niego narządy wewnętrzne (jajniki, jelita, wyrostek robaczkowy, pęcherz moczowy). To właśnie wtedy mówimy o przepuklinie pachwinowej.

Po czym poznać, że dziecko ma przepuklinę pachwinową?

W pachwinie lub mosznie dziecka można zaobserwować wybrzuszenie, które staje się bardziej widoczne, gdy maluch płacze, kaszle lub wypróżnia się. Przepuklinę wyczujemy też w badaniu palpacyjnym – guzek będzie gładki i miękki, a jego zawartość można będzie delikatnie wepchnąć do wnętrza brzucha. Worek przepuklinowy z czasem zacznie się powiększać, stwarzając zagrożenie dla zdrowia dziecka. Dlatego też niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

W jaki sposób leczy się przepuklinę pachwinową u dziecka?

Leczenie chirurgiczne przepukliny pachwinowej może być przeprowadzone: metodą klasyczną - zabieg powłokowy czyli nacięcie skóry w okolicy pachwinowej oraz odpreparowanie i usunięcie worka przepuklinowego; lub metodą laparoskopową PIRS (wprowadzoną przez Prof. Dariusz Patkowskiego z Wrocławia) wykonywaną przez niewielkie 5mm nacięcie w dolnym fałdzie pępkowym i dającą zdecydowanie lepszy efekt kosmetyczny, mniejszy dyskomfort bólowy oraz krótszy okres rekonwalescencji pooperacyjnej.

Jak informuje pan Krzysztof Przybylskichirurg dziecięcy z Konina – przepuklinę pachwinową należy usunąć, aby nie doszło do poważnego powikłania – uwięźnięcia. Jeśli jelito cienkie zostanie uwięzione w pachwinie, krew przestanie do niego dopływać, powodując martwicę. Grozi to niedrożnością jelit i pogorszeniem się stanu dziecka.

U dziewczynek istnieje też ryzyko zamartwicy jajnika, jeśli to właśnie ten narząd znajdzie się w przepuklinie. Symptomem uwięźnięcia jest twardy i bolesny guzek oraz zaczerwienienie okolic krocza. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Podsumowując, jedynym sposobem na pozbycie się przepukliny pachwinowej jest operacja przeprowadzona przez doświadczonego chirurga.