Depresja jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku może być najczęściej występującą chorobą na świecie. Depresja potrafi stopniowo odbierać radość i sens życia, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do samobójstwa. Dlatego jej objawów nie wolno lekceważyć i należy podjąć odpowiednie kroki. Warto udać się na psychoterapię do gabinetu Przemysława Bujnowskiego.

Jak odróżnić smutek od depresji?

Jednym z najczęstszych objawów depresji są stany obniżonego nastroju. Gdzie jednak kończy się smutek, a zaczyna się depresja? Przede wszystkim pogorszenie nastroju jest wywołane konkretnymi czynnikami, zazwyczaj trwa krótko i nie wpływa znacząco na codzienne funkcjonowanie. Inaczej jest z depresją - wpływa ona na pogorszenie pamięci, koncentracji, apetytu, popędu seksualnego, snu. Objawy trwają długo (kilka tygodni, miesięcy) i często nie mają wyraźnej przyczyny.

Przede wszystkim - pomoc specjalisty

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie zwlekaj i udaj się do specjalisty, np. psychiatry lub psychologa. Depresja rzadko kiedy mija sama i dotyczy to głównie tzw. depresji sezonowej. Specjalista pomoże dotrzeć do źródła problemu i zaproponuje konkretne rozwiązania. Niekiedy niezbędne jest leczenie farmakologiczne (zwłaszcza w przypadku ciężkich epizodów depresyjnych) i psychoterapia.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wizyta u psychiatry lub psychologa jest kluczowa, są jednak też inne rzeczy, które możesz zrobić (lub nie robić), aby łagodniej przejść przez depresję:

  • Sprawiaj sobie małe przyjemności. Pójdź do kina na film, posłuchaj ulubionej muzyki, wyjedź na weekend w miejsce, które ci się podoba lub zrób inną rzecz, która sprawi ci radość.

  • Postaraj się ćwiczyć. Przy czym rób to, co cię interesuje, np. taniec, jazda na rowerze, bieganie. Ćwiczenia redukują stres, poprawiają nastrój, dotleniają organizm. Dzięki nim po prostu poczujesz się lepiej.

  • Postaraj się zdrowo odżywiać. W stanach obniżonego nastroju możesz mieć większy apetyt na niezdrową żywność, np. fast foody, duże ilości słodyczy, chipsów itp. Mimo to postaraj się jeść także owoce i warzywa. Zawierają one witaminy, minerały, antyoksydanty i inne związki, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy i pozwalają lepiej poradzić sobie z depresją.

  • Bądź dla siebie wyrozumiały/wyrozumiała. Depresja nie mija z dnia na dzień. Jeśli psychiatra przypisał ci leki, pierwsze efekty pojawią się najprawdopodobniej dopiero po kilku tygodniach. Zwykle potrzeba więcej czasu, aby rozwiązać problemy emocjonalne lub odbudować pewność siebie.

Jeśli masz depresję, nie podejmuj ważnych życiowo decyzji, np. nie rzucaj pracy, nie oświadczaj się, nie decyduj się na rozwód. Gdy unormujesz swoje samopoczucie, podejdziesz do sprawy ze świeżym spojrzeniem. Aby poczuć się lepiej, możesz również rozpocząć psychoterapię w gabinecie psychologa Przemysława Bujnowskiego, który znajduje się w Gdańsku. Specjalista pomoże uregulować trudne emocje i przepracować problemy, które przytłaczają pacjentów w życiu codziennym. Do gabinetu tego psychologa mogą udać się również małżeństwa w kryzysie, rodzice, którzy borykają się z problemami wychowawczymi, a także osoby cierpiące na stany lękowe czy nerwicę.