Problemy skórne są dla nas szczególnie wstydliwym tematem. Zwłaszcza wtedy, kiedy dotyczą widocznych rejonów np. rąk, nóg lub twarzy. Włókniaki nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale mogą być również niebezpieczne dla zdrowia. Czym są i w jaki sposób możesz się ich pozbyć? Nie bój się wizyty u dermatologa, nie warto jej odwlekać – już teraz zadbaj o swoje zdrowie!

Czym jest włókniak?

Włókniaki można podzielić na dwie grupy: miękkie oraz twarde. Miękkie są zbudowane z naskórka oraz hiperplastycznej skóry właściwej. Mogą pojawiać się na skórze przez całe życie. Bardzo często występują u osób po 40 roku życia, którym towarzyszą choroby metaboliczne np. cukrzyca, otyłość oraz nadciśnienie tętnicze. Włókniaki twarde tworzą się w czasie nadmiernej proliferacji fibroblastów – zwykle między 20 a 50 rokiem życia. Mają barwę od jasnobrązowej do czerwonej. Wiele osób obawia się, że włókniaki świadczą o chorobie nowotworowej, lecz nie warto diagnozować się przez Internet. Zarówno usuwaniem włókniaka, jak i postawieniem diagnozy powinien zająć się specjalista. Nie każdy włókniak jest niebezpieczny.

Kiedy iść do dermatologa?

Wizyty u dermatologa nie powinno się odwlekać. Jeśli dostrzegasz na swojej skórze niepokojące zmiany, należy jak najszybciej wybrać się do specjalisty. Sygnały, że z włóknikiem dzieje się coś niepokojącego to w szczególności:

  • zmiana koloru,
  • krwawienie,
  • powiększanie się,
  • ból.

Doświadczonego dermatologa specjalizującego się w usuwaniu włókniaków możesz znaleźć między innymi w Spółce Lekarskiej, której siedziba znajduje się w Warszawie. W większości przypadków zmiany te są niegroźne, lecz czasami bywają niebezpieczne dla zdrowia i mogą świadczyć o chorobie nowotworowej. W takiej sytuacji ważne jest szybkie działanie. Wiele nowotworów można skutecznie i bez większych problemów wyleczyć, jeśli zostaną odpowiednio wcześnie wykryte. Do dermatologa mogą wybrać się również osoby, które chcą usunąć włókniaki ze względów estetycznych.

Jak wygląda usuwanie włókniaka?

W dzisiejszych czasach najpopularniejszą metoda usuwania włókniaków jest zastosowanie lasera. Skóra w miejscu zabiegu jest znieczulana, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Laserowe usuwanie włókniaków pozwala uniknąć ciecia skóry, krwawienia oraz powstawania brzydkich blizn. Proces gojenia się rany po laserowym zabiegu trwa krótko. U niektórych pacjentów już po niecałych dwóch tygodniach całość jest pięknie wygojona. Czasami zdarza się, że gojenie trwa nieco dłużej, lecz zwykle nie jest to więcej niż 4 tygodnie.