Prawdziwy internetowy fenomen ostatnich kilku lat i jedna z popularnych technik relaksu. Dziś przekroczył już granice wirtualnej sieci i cieszy się zainteresowaniem naukowców oraz marketingu czy reklamy. ASMR, bo o nim mowa to uczucie, które może doświadczyć każdy. Czym właściwie jest to zjawisko? W poniższym artykule przybliżamy znaczenie tego tajemniczego skrótu oraz jego wpływu na samopoczucie człowieka. 

Magia dźwięków, czyli na czym polega ASMR?

Choć po raz pierwszy w internecie pojawił się już kilkanaście lat temu, to nadal omawiany termin stanowi zagadkę dla wielu ludzi oraz psychologów i terapeutów. ASMR budzi również ogromne kontrowersje. Co oznacza więc ten trudny do rozszyfrowania skrót? Autonomous Sensory Meridian Response, czyli stan głębokiego relaksu i odprężenia, który łączy się z odczuwaniem mrowienia czy ciarek. Te przyjemne dreszcze zaczynają się zazwyczaj w okolicach głowy oraz kręgosłupa i promieniują w dół ciała. Uczucie to przypomina efekt osiągany podczas medytacji.

Jak działa ASMR? Opisywana wyżej reakcja wywoływana jest poprzez bodźce wizualne, głosowe, zapachowe i dotykowe. Najpopularniejszymi wyzwalaczami są różnorodne dźwiękowe materiały i filmy. Zjawisko to objawia się dla każdego w inny sposób, a część osób jest na nie całkowicie odporna. Nagły wybuch popularności ASMR spowodował większe zainteresowanie tą techniką relaksacyjną nie tylko u naukowców, ale i marketingowców oraz reklamodawców.   

Wyzwalacze a ASMR

Doświadczenie zjawiska ASMR wywoływane jest poprzez wiele różnych czynników. Nic więc dziwnego, że powstało już wiele tysięcy nagrań i wideo dotyczących tej techniki. Idealnym miejscem dla miłośników tej formy relaksu stał się YouTube – liczba wyświetleń pod materiałami w tej tematyce oscyluje zazwyczaj wokół kilku lub kilkunastu milionów i w ostatnich miesiącach stale się zwiększa.

Do bodźców odpowiedzialnych za reakcję ASMR należą przede wszystkim wyzwalacze głosowe i wizualne, a także dotykowe i zapachowe. Do najpopularniejszych tzw. triggerów należą na przykład:   

 • szumy – m.in. akustyczne odgłosy morza i fal;
 • drapanie, głaskanie, klikanie – dotykanie różnych materiałów i tekstur;
 • odgrywanie ról – aranżowane scenki np. wizyty u fryzjera czy w sklepie;
 • wyzwalacze wizualne – m.in. charakterystyczne ruchy dłońmi naśladujące konkretną czynność;
 • wyzwalacze głosowe – szept, czyli jeden z najpopularniejszych bodźców ASMR;
 • odgłosy związane z płynami – m.in. nalewanie wody;
 • muzyka – odgrywane bardzo cicho melodie;
 • odgłosy natury – dźwięki wiatru czy padającego deszczu;

Terapia szeptem, czyli jak ASMR wpływa na samopoczucie?

Zanim przejdziemy do omawiania korzyści z ASMR, warto zastanowić się, komu tego rodzaju filmy przypadną do gustu. Na pewno wiemy już, że nie każdy jest wrażliwy i podatny na jego działanie. Dla części społeczeństwa wykorzystywane w tej technice relaksu dźwięki mogą wydać się zabawne lub nawet drażniące i irytujące. Raczej nikt nie pozostaje wobec nich obojętny. Należy również pamiętać o tym, że bodźce są odczuwane przez każdego inaczej, więc warto poszukać wyzwalaczy odpowiednich dla siebie.

Po co więc ludzie słuchają nagrania i oglądają filmy ASMR? Przede wszystkim dla kilku z wymienionych poniżej korzyści:

 • łatwiejsze porządkowanie myśli oraz szybsze zasypianie;
 • łagodzenie nerwowych bóli oraz chronicznego stresu;
 • zmniejszenie niepokoju i uspokojenie umysłu;
 • zapobieganie atakom paniki i stanom lękowym;
 • poprawa skupienia podczas pracy i nauki;
 • wzrost pozytywnych emocji, relaksujące i przyjemne mrowienie;
 • obniżenie pulsu;

Choć ASMR jest zjawiskiem stosunkowo nowym, to pojawiają się w związku z nim różne wątpliwości. Zagrożeniem jest niepotwierdzona badaniami wiara, że opisywana technika może wpływać na leczenie niektórych problemów natury psychicznej np. depresji. Dopóki jednak będziemy traktować te relaksujące nagrania, jako rozrywkę, to możemy korzystać z pozytywnego wpływu ASMR na nasze samopoczucie. Jeśli chcesz poznać inne metody relaksu, to zobacz również: kolorowanki dla dorosłych jako sposób na stres.