Badania obrazowe są jednym z najlepszych sposobów na postawienie właściwej diagnozy. Są bezpiecznym, bezinwazyjnym i stosowanym w dzisiejszych czasach na szeroką skalę narzędziem diagnostycznym. USG wykonywane jest na podstawie skierowania lub podczas wizyty u specjalisty, którego gabinet jest wyposażony w USG. Jak się do takiego badania przygotować?

Na czym polega badanie?

Jak sugeruje nam nazwa badania, ultrasonografia to obraz struktur wewnętrznych organizmu przy użyciu dźwięku, a tak konkretnie ultradźwięków. Poprzez specjalną głowicę, którą przykłada się do skóry lub błon śluzowych wysyłana jest wiązka ultradźwięków, które ta sama głowica zbiera, kiedy powracają odbite od tkanek i narządów. Ultradźwięki są niesłyszalne dla ludzkiego ucha, mają bardzo wysoką częstotliwość.

Przygotowanie do badania

W zależności od tego, jaki narząd ma być badany, należy się do badania przygotować w różny sposób. Wszystkie informacje są przekazywane podczas umawiania wizyty, warto jednak mieć świadomość, jakie przygotowania nas czekają. Badania USG wykonuje lekarz medycyny Tomasz Walkowiak.

Jeśli mamy do wykonania USG tarczycy należy przynieść ze sobą aktualne wyniki badania krwi - TSH, ft3 i ft4. Z kolei w przypadku badania prostaty - badanie PSA. Dodatkowym zabiegiem w przypadku USG transrektalnego jest wykonanie lewatywy na dzień przed badaniem. Panie, które wybierają się na USG piersi, które mają dolegliwości bólowe w drugiej fazie cyklu, powinny umówić się na badanie w pierwszej, bardziej komfortowej fazie.

W przypadku przyjmowania leków na stałe czasem konieczne jest ich połknięcie i popicie małą ilością wody najpóźniej na godzinę przed badaniem. Konieczne jest to w przypadku USG Doppler.

Układ pokarmowy bez gazów i treści pokarmowych

Jeśli wybierasz się na badanie jamy brzusznej warto się na dzień przed badaniem wybrać do apteki po preparat przeciw wzdęciom bez recepty, który pomoże usunąć wszelkie gazy z przewodu pokarmowego. Jest to niezwykle istotne - zalegające w nim pęcherzyki powietrza mogą zaburzyć obraz i uniemożliwić właściwą diagnozę. Z tego samego powodu przed badaniem należy stosować lekkostrawną dietę, unikać ciężkich, tłustych potraw, bez produktów nabiałowych i zbyt dużej ilości błonnika. Często może też zajść konieczność zastosowania środków przeczyszczających, jeśli lekarz tak zadecyduje. Minimum 6 godzi przed badaniem (w przypadku dorosłych) nie powinno się już nic jeść. Nie powinno się też żuć gumy i palić papierosów - przez przypadek możesz połknąć powietrze, co też zaburzy obraz.

Pełny pęcherz moczowy

Jeśli zaś wybierasz się na badanie USG jamy brzusznej, USG układu moczowego, USG miednicy mniejszej, USG prostaty przez powłoki brzuszne lub USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne - sytuacja wygląda całkiem odwrotnie- wymaga wręcz obecności moczu w pęcherzu. Trzeba więc wypić sporą ilość wody - w przypadku dorosłuch to nawet 1,5 litra tak, by podczas badania pęcherz był pełny do tego stopnia, żebyś czuł potrzebę wypróżnienia.

Panowie, którzy wybierają się na USG prostaty transrektalne (przez odbyt) oraz panie udające się an badanie transwaginalne (przez pochwę) powinni z kolei opróżnić pęcherz. Mocz nie spowoduje powstania błędnego obrazu, a jedynie dyskomfort podczas badania.