Depresja to choroba, na którą cierpi coraz więcej osób. Może mieć ona różną postać, lecz z pewnością nie jest to chwilowa chandra czy spadek nastroju. Depresja związana jest bowiem z wadliwym funkcjonowaniem neuroprzekaźników w mózgu. Kluczem w leczeniu tej choroby jest trafnie postawiona diagnoza. W tym celu należy udać się do psychiatry, który pomoże nam uporać się z problemem. Jak wygląda terapia?

Objawy depresji

Szacuje się, że na depresję choruje w Polsce od 1,5 do 2,6 mln ludzi, jednak tylko co trzecia osoba szuka pomocy u specjalisty. Statystyki są przerażające, gdyż nieleczona depresja może prowadzić nawet do samobójczej śmierci. Choroba nie wybiera – dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, młodych i starych, osoby na wysokich stanowiskach i bezrobotnych. Jak informuje specjalista z Centrum Zdrowia Psychicznego „Psyche” – depresja to nie parodniowe obniżenie nastroju. To stan, kiedy przez smutek i apatię nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować – chodzić do pracy, uczyć się, spać, dbać o higienę swojego ciała, przygotowywać posiłki. Chory zaczyna izolować się od społeczeństwa, porzuca czynności, które dawniej sprawiały mu radość, unika spotkań towarzyskich. Do najpopularniejszych objawów depresji należą:

  • ·         smutek, płaczliwość,
  • ·         utrata zainteresowań,
  • ·         zmniejszenie aktywności, apatia,
  • ·         zmiana apetytu,
  • ·         problemy ze snem,
  • ·         niepokój, lęk, podniecenie

Do wszystkich wymienionych czynników dochodzą też objawy cielesne takie jak np. zanik miesiączkowania u kobiet czy wstępowanie migren. By podejrzewać depresję, wymienione objawy muszą występować codziennie i utrzymywać się przez okres przynajmniej dwóch tygodni.

Leczenie depresji

Leczenie depresji odbywa się zarówno przy pomocy środków farmakologicznych, jak i psychoterapii. To zdecydowanie najbardziej skuteczne połączenie. Stosowane są leki przeciwdepresyjne, które wykazują wpływ na stężenie serotoniny i noradrenaliny we krwi. Jeżeli mowa o psychoterapii, doświadczeni specjaliści zalecają terapię interpersonalną, poznawczą i psychodynamiczną.  Psychoterapia nie tylko pomaga w walce z chorobą, ale także zapobiega jej nawrotom.

Jedną z bardziej kontrowersyjnych metod leczenia depresji są elektrowstrząsy. Dla niektórych pacjentów jest to leczenie pierwszego wyboru, zwłaszcza wtedy, gdy potrzebny jest szybki efekt. Chodzi tu o sytuacje, kiedy pacjent odmawia przyjmowania posiłków i picia oraz gdy ma intensywne myśli samobójcze lub urojenia związane z chorobą. Elektrowstrząsy wykonuje się po uprzednim znieczuleniu pacjenta, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Prąd o niskim napięciu stymuluje mózg do prawidłowego funkcjonowania. Energia elektryczna nie tylko leczy, ale też uwrażliwia organ na działanie środków farmakologicznych, które są później stosowane przez chorego.