Kandydoza pochwy - zwana inaczej infekcją grzybiczą lub drożdżycą pochwy- to jedna z najpopularniejszych dolegliwości, z jakimi kobiety zgłaszają się do ginekologa. Najczęściej dotyka pacjentek pomiędzy 16 a 30 rokiem życia. Przyczyną problemu jest zwiększona ilość grzybów Candida, które mnożąc się, zaburzają naturalne środowisko pochwy i powodują szereg nieprzyjemnych objawów. Jak skutecznie wyleczyć infekcję tego typu?

 Najpowszechniejsze objawy grzybicy pochwy

Kandydoza pochwy może przebiegać w sposób łagodny lub też zaostrzony. Sprawcą infekcji są wspomniane już grzyby z rodziny Candida Albicans, które powodują stan zapalny pochwy i sromu. Objawy infekcji nasilają się zwłaszcza podczas współżycia, oddawania moczy czy też gorących kąpieli. Czynności te tworzą idealne środowisko do rozwoju grzybów – jest ciepło i wilgotno. Jak informuje specjalista z Gabinetu Ginekologicznego w Pile – do najczęstszych symptomów drożdżycy pochwy można zaliczyć:

  • upławy w postaci białej wydzieliny, która swoim wyglądem przypomina twarożek
  • pieczenie i świąd pochwy
  • uczucie suchości warg sromowych
  • ból podczas współżycia
  • nieprzyjemny zapach okolic intymnych
  • ból narządów rodnych

Czasami można również zaobserwować obrzęk miejsc intymnych i zmiany skórne na wewnętrznej stronie ud.

 Leczenie grzybicy pochwy

Zauważenie któregokolwiek z wymienionych objawów, powinno skłonić pacjentkę do niezwłocznej wizyty u ginekologa. Specjalista przeprowadzi konieczne badania i zaproponuje najefektywniejsze leczenie. Zazwyczaj specjalista nakazuje przeprowadzenie badań mikrobiologicznych, by odpowiednio dobrać medykamenty i doprowadzić do całkowitego ustąpienia przykrych dolegliwości. Niezbędne będzie również zebranie dokładnego wywiadu lekarskiego i wykonanie badania ginekologicznego. Specjalista bardzo często kontroluje również pH pochwy pacjentki przy pomocy paska wskaźnikowego pH. Mając pełen obraz sytuacji, ginekolog powinien zalecić kobiecie przyjmowanie środków przeciwgrzybiczych. Występują one w różnej formie. Na rynku znajdziemy tabletki, globulki lub maści. Te, stosowane dopochwowo przynoszą najlepszy rezultat.  Czas terapii może wynosić kilka dni lub kilka tygodni. Wszystko zależy od stopnia zaostrzenia infekcji.

Leki dostępne bez recepty

Apteki oferują szereg produktów wspomagających leczenie drożdżycy pochwy, które dostępne są bez recepty. Jednak większość z nich łagodzi jedynie dokuczliwe objawy, nie prowadząc do całkowitego wyleczenia infekcji. Warto je stosować, by pomóc sobie w czasie oczekiwania na wizytę w gabinecie ginekologicznym. Podstawą w eliminacji grzybicy pochwy jest konsultacja ze specjalistą, który dobierze odpowiednie środki farmakologiczne indywidualnie do każdego przypadku.