Olejek rycynowy jest szeroko stosowanym środkiem, cenionym ze względu na swoją niską cenę i uniwersalne zastosowanie. Jakie są jego właściwości zdrowotne? Na jakie przypadłości możemy go stosować? Czy dobrze sprawdza się ona jako kosmetyk? Jeśli planujesz zacząć używać olejku rycynowego i chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Jakie właściwości ma olejek rycynowy?

Olejek rycynowy jest pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego, poprzez wyciskanie go na zimno i wygotowywanie z wodą. Jest on gęstą, białą lub jasnożółtą cieczą, niemal nierozpuszczalną w wodzie. Znajduje on wiele zastosowań zarówno w przemyśle spożywczym, gdzie stosowany jest jako dodatek do żywności, środków aromatyzujących, jak i słodyczy, medycynie, jako środek przeczyszczający, jak i w przemyśle kosmetycznym.

Olej ten kupimy w dobrej aptece i to za bardzo niską kwotę. To kolejna kwestia, która przyczynia się do jego popularności. Płacąc jedynie kilka złotych za ten środek, będziemy mogli wykorzystywać go przez miesiące, na przykład do pielęgnacji brwi i rzęs. Jest on stosowany również jako środek przeciwgrzybiczny, inhibitor stosowany w chemioterapii czy środek immunosupresyjny.

Jakie zastosowania w kosmetyce ma olejek rycynowy?

Olejek rycynowy na brwi i rzęsy

Olejek rycynowy na rzęsy możemy stosować jako odżywkę, mającą na celu wydłużenie i pogrubienie włosków. W tym celu należy nałożyć go za pomocą czystej szczoteczki po tuszu do rzęs. Należy przy tym uważać, żeby nie było go zbyt dużo, jako że po dostaniu się do oka może je podrażnić. Analogicznie nakładamy go na brwi, również uważając, aby z nim nie przesadzić.

Olejek rycynowy na twarz

Olejek rycynowy na twarz używany jest do tak zwanej Oil Cleansing Method, czyli metody oczyszczania za pomocą olejów. Ma ona na celu pozbycie się nadmiaru tłuszczu z twarzy za pomocą olejów właśnie. To popularny sposób, chociaż może wydawać się nieintuicyjny. Stosujemy go, nakładając na twarz mieszankę 1/10 oleju rycynowego i 9/10 oleju z pestek winogron, oleju jojoba lub oleju migdałowego, w zależności od rodzaju naszej cery.

olejek rycynowy na twarz, for. Michele Pevide

Olejek rycynowy na włosy

Olejek rycynowy na włosy powinien być stosowany w połączeniu z innymi olejami, ze względu na swoją szczególnie ciężką i gęstą konsystencję. Powinien stanowić on mniej niż 50% naszej maski, jako że samodzielnie może prowadzić między innymi do wysuszenia skóry głowy. Nie należy również wcierać go u nasady włosów, a raczej w ich końcówki.

Maseczkę, którą możemy nakładać na całą długość włosów, możemy wykonać z:

  • oleju rycynowego,
  • żółtkami jajek,
  • naftą kosmetyczną.
olejek rycynowy na włosy, fot. kazmulka

Jakie właściwości lecznicze ma olejek rycynowy?

Chociaż większość z nas olej rycynowy będzie kojarzyć z jego użyciem jako kosmetyku, środek ten ma również swoje zastosowanie w medycynie. On i jego pochodne są stosowane w wielu nowoczesnych lekach: od przeciwgrzybicznych po stosowanych w chemioterapii. Jednak jego najstarsze użycie w medycynie wynika z jego działania przeczyszczającego.

Olej rycynowy na zaparcia to rozwiązanie znane od starożytności, które zostało uznane za bezpieczne i skuteczne przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków. Stosowany jest również w celu wywoływania porodów u ciężarnych oraz w medycynie naturalnej – jako środek wspomagający leczenie raka poprzez nakładanie go na skórę. Nie ma jednak żadnych dowodów naukowych, które dowodziłyby skuteczność tych sposobów. 

Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jakie są właściwości oleju kokosowego

Jak olejować włosy, dowiesz się z tego artykułu.