Choć czasy się zmieniają i nasza świadomość odnośnie problemów psychicznych rośnie, to nadal niektórzy z nas pomimo wyraźnej potrzeby odwiedzenia tego typu specjalisty, omijają go szerokim łukiem. Wynika to między innymi z istniejących jeszcze luk w wiedzy na temat psychiatrii i obaw przed nieznanym. Warto więc dowiedzieć się, jak wygląda pierwsza wizyta u specjalisty z dziedziny psychiatrii, a także jak czego się na niej spodziewać. Pomoże to bowiem zminimalizować lęk i szybciej oswoić się z nową sytuacją. Zapraszamy do lektury.

Kim właściwie jest psychiatra i czym się zajmuje?

Lekarz psychiatra zajmuje się farmakologicznym leczeniem zaburzeń psychicznych takich jak m.in. depresja, chad, schizofrenia, nerwica, natręctwa czy fobie, a także diagnozowaniem ich. Potrzebuje on więc zebrać na pierwszej wizycie wszystkie istotne informacje, które będą miały wpływ na ustalenie konkretnego leczenia (czyli dobrania rodzaju oraz dawek leków) pod ustaloną diagnozę.

Po pierwsze wywiad z pacjentem

Pierwsze wizyty u każdego lekarza, w tym również u psychiatry wiążą się przede wszystkim z poznaniem specyfiki danej choroby. Aby móc dobrze zdiagnozować pacjenta, lekarz psychiatra na pierwszym spotkaniu przeprowadza wywiad dotyczący nie tylko samych objawów choroby, ale również i życia codziennego, sytuacji z przeszłości, a także informacji dotyczących członków naszej rodziny oraz ewentualnych zaburzeń psychicznych, z którymi się one zmagają lub zmagały. Wywiad z pacjentem w takiej sytuacji jest bardzo ważny, ponieważ wiele różnych chorób psychicznych może wynikać z różnych problemów domowych lub zdrowotnych związanych z innymi narządami wewnętrznymi. W celu ustalenia diagnozy lekarz psychiatra może także zrobić testy diagnostyczne, które ułatwią postawienie diagnozy. Lekarz może także poprzedzić wywiad rozmową zapoznawczą, aby pacjent poczuł się bardziej komfortowo i aby zyskał on zaufanie do lekarza. Przy wywiadzie odnośnie sytuacji życiowej mogą paść pytania o dzieciństwo, które może mieć niebagatelny wpływ na rozwój zaburzeń, a wręcz przyczyna może tkwić właśnie w wydarzeń z tamtych lat. Specjalista w dziedzinie psychiatrii może także zalecić połączenie farmakoterapii z psychoterapią i w tym celu polecić psychoterapeutę, który pomoże tam, gdzie lekarstwa nie mogą tego zrobić (np. w zmianie pewnych szkodliwych sposobów myślenia).

Jeśli borykają się Państwo z przerastającymi was problemami natury psychicznej, to nie polecamy udanie się do specjalisty psychiatry Hanny Szewczyk.