Zadbane włosy to wizytówka każdego z nas. Ich codzienna pielęgnacja i stylizacja jest niezwykle ważna dla zachowania ich zdrowego wyglądu. Jednak nie zawsze samodzielnie stosowane zabiegi stylizacyjne poprawiają ich stan. Czasem potrzebna jest wizyta u profesjonalisty, który odpowiednio zajmie się włosami i zaproponuje odpowiednie zabiegi.  Jak zatem wybrać dobry salon fryzjerski? Czym powinien się cechować dobry fryzjer? 

Czym się kierować przy wyborze zakładu fryzjerskiego? 

Poszukiwania salonu fryzjerskiego należy rozpocząć od ustalenia pewnych kryteriów. O profesjonalizmie zakładu świadczą:

  • Doświadczenie pracowników,

  • Opinia,

  • Terminy (dostępność),

  • Wygląd lokalu,

  • Koszt usług,

  • Stosowane kosmetyki.

Renoma zakładu fryzjerskiego

Opinia dotychczasowych klientów salonu jest istotna w ocenie jakości oferowanych przez niego usług. W tym celu najlepiej szukać informacji w:

1. Internecie:

Należy podchodzić krytycznie do zamieszczanych na forach i stronach internetowych opinii internautów. Nie zawsze są one wiarygodne, a często są wynikiem zaplanowanych działań marketingowych.

2. Znajomych:

Poszukiwania najlepiej rozpocząć od zasięgnięcia opinii znajomych. Z pewnością będą prawdziwe. Być może znajomy poleci konkretną osobę, której świadczone usługi fryzjerskie warto sprawdzić.

Wygląd i higiena w salonie fryzjerskim 

Prezencja zakładu to pierwsze, co rzuca się w oczy po jego odwiedzeniu. Na jego wygląd składa się wiele kwestii, takich jak:

1. Personel:

Odpowiednie podejście do klienta jest niezwykle istotne. Miła obsługa, indywidualne podejście do klienta i dbałość o jego komfort podczas wizyty pomaga w wystawieniu o nim pochlebnej opinii.

2. Porządek:

Zadbane miejsce pracy to podstawa dobrego wykonania usług. Należy się przy tym upewnić, że używane przez fryzjera narzędzia są odpowiednio dezynfekowane. Schludna i czysta przestrzeń bez włosów na posadzce wpływa pozytywnie na wizerunek lokalu.

Doświadczenie i umiejętności fryzjera

Przy wyborze fryzjera dobrze jest sprawdzić posiadane i przebyte przez niego: 

  • Wykształcenie,
  • Szkolenia,
  • Tytuły,
  • Wygrane konkursy.

Jeśli mamy możliwość zdobycia tych informacji, możemy również zapytać, jak długo dany salon fryzjerski jest obecny na rynku.

    Certyfikaty po odbytych szkoleniach i kursach fryzjerskich często znajdują się w widocznych miejscach salonu. Świadczą one o stałym rozwoju, pogłębianiu wiedzy oraz podążaniu za nowościami na rynku przez jego pracowników. 

    Dostępność i czas dla klienta

    Długie terminy oczekiwania świadczą o dużej ilości klientów korzystających z usług oraz wysokiej jakości ich wykonania. Można to łatwo sprawdzić przy zapisywaniu się na wizytę. Jeśli dostępne są najbliższe terminy o dowolnych godzinach, oznacza to, że zakład fryzjerski nie posiada wielu klientów, a zatem jego usługi nie należą do najlepszych.

    Duża liczba klientów umówionych w jednym czasie także nie poprawia jakości usługi. Wówczas fryzjer się spieszy, co odbija się na zabiegu i końcowym efekcie. Maksymalna liczba klientów obsługiwanych w tym samym czasie wynosi dwie osoby. Profesjonalny fryzjer potrafi odpowiednio dysponować czasem i zorganizować swoją pracę tak, by klient był zadowolony. Dlatego też np. w przerwie od koloryzacji może swobodnie się zająć strzyżeniem drugiej osoby lub zlecić ją innemu pracownikowi.

    Wykorzystanie profesjonalnych narzędzi i kosmetyków

    Na profesjonalizm salonu fryzjerskiego wskazują używane przyrządy i preparaty. Czyste i zdezynfekowane nożyczki, brzytwy czy maszynki odpowiadają w końcu za ostateczny wygląd fryzury. Również dobór profesjonalnych kosmetyków do stylizacji, bogatych w składniki odżywcze wpływa na skuteczność przeprowadzanych zabiegów. Warto zwracać uwagę na skład stosowanych przez fryzjera kosmetyków. Ważne, by nie niszczyły one struktury włosów, a zatem były jak najbardziej naturalne. Dobry fryzjer powinien zatem używać kosmetyków:

    • Naturalnych: na bazie roślinnych wyciągów,

    • Nie wywołujących alergii,

    • Nie drażniących skóry głowy.

    Profesjonalna obsługa to nie tylko zabiegi stylizacyjne, ale również doradztwo. Dobry fryzjer jest otwarty na kontakt z klientem. Chętnie doradzi, jakich specjalistycznych kosmetyków używać do danego typu włosów i jak o nie dbać poza salonem.

    O profesjonalizmie świadczy również umiejętność przyznania się do porażki. Fryzjer, który popełnił błąd, powinien potrafić się do niego przyznać i zaproponować stosowną rekompensatę np. w postaci zniżki lub zabiegu regeneracyjnego.