Licówki to świetne rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą posiadać olśniewający uśmiech. Oczywiście efekt zależy głównie od materiału, z jakiego wykona się to uzupełnienie protetyczne. Gabinety stomatologiczne oferują m.in. licówki pełnoceramiczne i akrylowe. Zanim jednak się na nie zdecydujemy, powinniśmy dowiedzieć się o tym, jakie one są, a także jak się je zakłada.

Czym są licówki i jak się je zakłada?

Licówka to cienka płytka zwykle wykonana z porcelany, którą mocuje się na licowej stronie zębów przy użyciu specjalnego kleju. Dzięki temu uzupełnieniu protetycznemu możliwe jest wyeliminowanie niedoskonałości zębów. Licówki mogą zmienić kolor zęba, wyregulować jego kształt, a nawet odbudować brakujące części zęba. Zastosowanie porcelany do produkcji licówek sprawia, że zęby zachowują naturalnie wyglądający blask i kolor, dlatego uzupełnienie nie odróżnia się od pozostałych zębów. Warto dodać, że porcelana to materiał obojętny biologicznie i nie wywołuje alergii.

Licówki można mocować na zębach na dwa sposoby:

  • z uprzednim szlifowaniem zęba,
  • bez uprzedniego szlifowania zęba.

Zakładanie licówki z wcześniejszym szlifowaniem zęba polega na delikatnym zeszlifowaniu wargowej (licowej) warstwy szkliwa. W ten sposób robi się miejsce na przyszłą licówkę. Szlifowanie zęba jest konieczne, gdy chcemy ingerować w poprawiany ząb, np. jeżeli zależy nam na tym, by za pomocą licówek cofnąć wysunięte zęby, wyrównać je lub zmniejszyć ich rozmiar. Natomiast mocowanie licówki bez szlifowania polega na nieingerowaniu w tkanki zęba. Aczkolwiek przed pobraniem wycisku, zęby są delikatnie polerowane. Zakładanie licówek w ten sposób to najlepsze rozwiązanie dla osób z przypadkiem diastemy. Poza tym metodę tę stosuje się, by wydłużyć zęby lub zmienić ich kolor.

Jakie licówki oferują gabinety stomatologiczne?

Stomatolodzy mogą oferować nam rozmaite uzupełnienia protetyczne. Wśród najpopularniejszych rodzajów licówek znajdziemy:

  • licówki pełnoceramiczne,
  • licówki akrylowe,
  • licówki kompozytowe,
  • licówki ceramiczne,
  • licówki porcelanowe.

Licówka akrylowa to tymczasowe zabezpieczenie zęba przed założeniem właściwej licówki. Najczęściej do ich wytworzenia lekarz stomatolog używa akrylu utwardzalnego przez gotowanie lub akrylu samo polimeryzującego utwardzalnego światłem. Licówki akrylowe wytrzymują około dwóch lat i są cięższe oraz grubsze od pozostałych licówek. Poza tym ich wygląd nie jest tak estetyczny, jak uzupełnień właściwych. Licówki pełnoceramiczne, których założenie oferuje stomatolog Stenka clinic z Warszawy, charakteryzują się podobnymi warstwami jak ząb. Oznacza to, że mają warstwę szkliwa i zębinę porcelanową. Podbudowa tego rodzaju licówki wykonana jest z porcelany cyrkonowej lub tlenku glinu.

Jeśli zależy nam na ładnie wyglądających zębach, a do tego chcemy mieć piękny olśniewający uśmiech, warto zastanowić się nad uzupełnieniami protetycznymi w postaci licówek. Ich zastosowanie sprawi, że nie będziemy ukrywali naszego uśmiechu.