Współczesna technologia optyki okularowej pozwala dopasować szkła do praktycznie każdej wady wzroku i zapewnia ochronę dla oczu przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego i oraz ekranów telefonów i telewizorów. Doskonałe materiały używane do ich produkcji gwarantują wysoką odporność na fizyczne uszkodzenia oraz doskonałe właściwości optyczne. Prezentujemy krótki przegląd soczewek oraz omawiamy ich charakterystyczne cechy.

Soczewki progresywne

Duża popularnością cieszą się soczewki progresywne, zapewniające szerokie spektrum widzenia, od obiektów bliskich po dalekie, uwzględniając również dystansy pośrednie. Każde szkła progresywne są dopasowane indywidualnie do wady wzroku gwarantując optymalne wyostrzenie pola widzenia na całej powierzchni szkieł – w dolnej części na obiekty bliskie i w górnej na dalsze. Okulary ze szkłami progresywnymi są najczęściej kupowane przez osoby powyżej 40 roku życia z brezpiopią, kiedy zdolności adaptacyjne oka są obniżone na skutek zmniejszonej elastyczności soczewki oka. Badanie wzroku przeprowadzone przez okulistę lub optometrę pozwala z dużą dokładnością określić zakres widzenia i tym samym dobrać odpowiednie szkła kontaktowe. Należy jednak pamiętać, że niektóre wady wzroku, jak na przykład astygmatyzm, mogą być wykryte tylko przez przeprowadzenie pełnej refrakcji oka lub przez keratormetrię, czyli badanie kształtu rogówki.

Soczewki z wysokim indexem i fotochromowe

Cienkie soczewki są z pewnością bardziej estetyczne, a do tego lżejsze, co przyczynia się w dużym stopniu do poprawy komfortu ich używania. Im wyższy jest index załamania światła w soczewce, tym soczewka jest cieńsza. Standardowa wartość indexu wynosi 1,50, natomiast wartości powyżej 1,52 (1,56, 160, 1,66) są uznawane za wysokie. W trakcie wyboru okularów w salonie optycznym warto więc zapytać, czy jest możliwe wykonanie szkieł do okularów o wysokim indexie. Jak dodaje optometra z legnickiego Salonu Optometrycznego – Optyka Premium, jeśli nie lubimy nosić dodatkowej pary okularów przeciwsłonecznych, warto zaopatrzyć się w fotochromowe szkła korekcyjne, posiadające zdolności adaptacyjne do zmiennych warunków oświetleniowych. Dzięki szybkiemu procesowi zaciemniania i rozjaśniania spełniają one doskonale funkcje szkieł korekcyjnych i przeciwsłonecznych w jednej oprawce.

Powłoki uszlachetniające i filtry

Przy doborze okularów warto również zwrócić uwagę w jakich warunkach spędzamy większość dnia. Jeśli pracujemy przez długi czasu przy komputerze warto stosować soczewki z filtrami blokującymi niebieskie światło wyświetlaczy cyfrowych, a w przypadku kierowców filtry polaryzujące niwelujące efekt oślepienia światłami samochodu. Do wszystkich okularów każdy dobry optyk poleca szkła z powłoką antyrefleksyjną i filtrami UVA i UVB chroniącymi oczy przed szkodliwym promieniowaniem.