Małżeństwo i związane z nim założenie rodziny to dla pary ogromne wyzwanie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele pracy i wysiłku musimy włożyć w to, aby być z drugą osobą. Często te problemy nas przerastają i sprawiają, że chcemy zrezygnować. Komplikacje w życiu rodzinnym nie muszą jednak oznaczać rozwodu. Coraz częściej małżeństwa decydują się na udział w terapii par z psychologiem.

Ratunek dla kryzysu w związku

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do utrzymania małżeństwa potrzeba więcej niż tylko miłości między mężem i żoną. Niezbędne są też zaufanie, szacunek i zrozumienie. Żaden związek nie może funkcjonować bez komunikacji. Każdy z nas jest jednak inny i inaczej realizuje te potrzeby czy też wyraża swoje emocje. Problemy w małżeństwie mogą pojawić się niezależnie od tego, czy trwa ono dwa, czy dwadzieścia lat i mogą zostać spowodowane przez szereg przyczyn, między innymi odmienne cele związane z karierą, różnice w podejściu do wychowania dzieci, niesprawiedliwy podział obowiązków, a nawet fakt, że dorosłe dzieci opuściły dom, pozostawiając małżonków ponownie we dwoje.

Każdy z nas odczuwa trudności i opory przed mówieniem o swoich uczuciach i potrzebach, wymaga to bowiem bliskości oraz zaufania. Ważna jest też umiejętność słuchania drugiej osoby. Właśnie zaburzona komunikacja w małżeństwie może prowadzić do sytuacji, w której negatywne emocje zwyciężą i mąż lub żona zdecydują się na ostateczny krok, jakim jest rozwój. Przed rozpadem małżeństwo uratować może jednak terapia par. To ona będzie właściwym rozwiązaniem, gdy chcemy walczyć o związek, ale nie potrafimy znaleźć samodzielnie wyjścia z kryzysu, ponieważ każda próba jego zażegnania jest bezskuteczna.

Przebieg terapii małżeńskiej

Psychoterapia małżeńska opiera się przede wszystkim na spotkaniach małżonków z terapeutą wykwalifikowanym w zakresie życia małżeńskiego i rodzinnego. Jak wskazuje ośrodek psychoterapii Przystań, główne cele prowadzonych podczas takich konsultacji rozmów obejmują zrozumienie relacji zachodzących między mężem i żoną, a w efekcie:

  • usprawnienie komunikacji,
  • akceptacja odmienności drugiej osoby,
  • budowanie bliskości między małżonkami,
  • zdobywanie kompetencji rodzicielskich.
Należy przy tym zaznaczyć, że z tego rodzaju pomocy mogą korzystać nie tylko pary połączone aktem ślubu, ale też żyjące w związkach nieformalnych. Również w nich mogą pojawić się problemy, z którymi nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Pamiętajmy jednak o tym, że efekty terapii zależeć będą od jej uczestników. Nawet najlepszy psycholog nie będzie w stanie nam pomóc, jeśli my nie chcemy poprawić relacji z partnerem czy małżonkiem. Zatem pierwszym krokiem do wyjścia z kryzysu jest chęć zmiany i zaangażowanie.