Młody wygląd skóry wpływa na samoocenę i atrakcyjność fizyczną. Jędrna, zdrowa skóra i modelowe ciało to marzenie wielu osób. Niestety upływ czasu sprawia, że możemy zaobserwować odwrotne zjawiska. Skóra z wiekiem się starzeje, pojawiają się zmarszczki i bruzdy oraz trudny do usunięcia domowymi sposobami cellulit. Wówczas należy pomyśleć o profesjonalnym zabiegu, jakim jest na przykład mezoterapia. Kiedy zatem należy się na nią zdecydować?  Na czym polega i jaką technikę wybrać?

Co to znaczy mezoterapia?

Medycyna estetyczna od wielu lat podejmuje działania profilaktyczne, zapobiegające przede wszystkim starzeniu się skóry lub eliminujące związane z tym skutki. Tzw. intradermoterapia to zupełnie bezpieczny, niechirurgiczny zabieg medyczny. Podczas jego wykonywania do skóry właściwej aplikowane są lecznicze substancje, mające właściwości odżywcze lub odnawiające, w zależności od potrzeb pacjenta. Preparat bogaty w witaminy wpływa pozytywnie na kondycję skóry. Zabieg, jakim jest mezoterapia, pozwala na leczenie i przeciwdziałanie dalszym zmianom. Nieinwazyjny i niemal zupełnie bezbolesny, umożliwia cieszenie się efektami już po pierwszej wizycie.

Wskazania do mezoterapii

Ten zabieg medycyny estetycznej wykonuje się najczęściej u osób w wieku 30-60 lat. Wówczas to skóra zaczyna się starzeć. Zalecenia do podjęcia działań są następujące:

  • Objawy starzenia się skóry: zmarszczki i bruzdy, cienka i wiotka skóra,
  • Cellulit i rozstępy,
  • Blizny i zmiany skórne: potrądzikowe, przebarwienia, worki pod oczami, naczyniowe pajączki (teleangiektazje),
  • Posłoneczne uszkodzenia skóry,
  • Nadmiar zrogowaciałego naskórka,
  • Niewłaściwa dieta,
  • Stres,
  • Złe krążenie,
  • Zmęczona skóra: związana z niedostateczną ilością snu.

Zabieg przeprowadza się również w przypadku zmian związanych z paleniem papierosów czy nadużywania alkoholu. Jest również pomocna przy długotrwałych bólach mięśni czy sportowych urazach. 

Przeprowadzana w profesjonalnym gabinecie mezoterapia przynosi efekt odmłodzonej twarzy i ciała oraz ogólną poprawę stanu skóry. Przed zabiegiem należy skonsultować się ze specjalistą. Ustali dokładny plan terapii oraz ewentualne przeciwwskazania. W tym celu należy umówić się na wizytę do wybranej kliniki lub gabinetu.

Jaką mezoterapię wybrać?

Nowoczesne gabinety kosmetyczne pozwalają na wybór zabiegu dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Podział ze względu na użyty sprzęt i narzędzia:

1. Mezoterapia bezigłowa.

Mezoterapia bezigłowa to zabieg z wykorzystaniem fal radiowych opiera się na wprowadzeniu odpowiednich substancji np. kwasu hialuronowego, witaminy C czy retinolu w głąb skóry. Najlepsze efekty otrzymuje się w połączeniu jej z mikrodermabrazją lub klasyczną z użyciem igły. Sesja powinna obejmować 3-4 zabiegi.

2. Mezoterapia igłowa.

Mezoterapia igłowa to zabieg metodą iniekcji polega na wtłoczeniu w skórę poprzez cienką, sterylną igłę odżywczej i regenerującej mieszanki. W jej skład często wchodzą: witaminy, kwasy nukleinowe oraz mikroelementy. Jej zamiennikiem może być również kwas hialuronowy.

3. Mezoterapia mikroigłowa.

Łączy w sobie radiofrekwencję frakcyjną i intradermoterapię. Wymaga zastosowania specjalnego, zaawansowanego technologicznie urządzenia z systemem regulacji pracy igieł, zapewniającego bezpieczeństwo całej procedury. Igiełki ze stali delikatnie uszkadzają naskórek, by dostać się do skóry właściwej.

4. Jonoforeza.

Podczas mezoterapii skóry głowy tego rodzaju, w głąb skóry wprowadzany jest leczniczy środek, składający się m.in. z witaminy C, siarki czy chlorku wapnia. W zabiegu uważanym za odmianę fizjoterapii wykorzystuje się prąd elektryczny.

5. Sonoforeza.

Wykorzystuje technikę masażu oraz ultradźwięki do dostarczenia potrzebnych substancji np. witamin czy peptydów do najgłębszych warstw naskórka. Powinna być wykonywana w serii 5 do 9 zabiegów.

Zabiegi w większości przypadków są bezinwazyjne i krótkotrwałe. Osoby z alergią, w ciąży, cukrzycą lub opryszczką, a także przyjmujące leki przeciwnowotworowe lub zapobiegające zakrzepom powinny z nich zrezygnować dla własnego bezpieczeństwa.

Aby dowiedzieć się więcej na temat nieinwazyjnego odmładzania twarzy, przeczytaj ten artykuł.

Jak jeszcze zregenerować skórę twarzy? Przeczytaj o oczyszczaniu wodorowym.