Neurolog dziecięcy zajmuje się leczeniem zaburzeń układu nerwowego, przede wszystkim  u dzieci i niemowląt. Na podstawie oceny pracy mózgu oraz koordynacji ruchowej danego dziecka, wdraża program leczenia mający na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. W diagnostyce chorób neurologicznych wykorzystuje się wiele narzędzi. Od podstawowych, jak badanie koordynacji ruchowej, do bardziej skomplikowanych, wymagających specjalistycznego sprzętu. 

Na czym polega praca neurologa dziecięcego? 

Diagnozowanie oraz leczenie schorzeń układu nerwowego, leczenie zaburzeń pracy mózgu, nerwów obwodowych i leczenie zaburzeń neurologicznych młodzieży, dzieci i niemowląt, to główne obszary, w jakich specjalizuje się neurolog dziecięcy. Bardzo często ocena neurorozwojowa niemowląt może pomóc zdiagnozować i leczyć wiele zaburzeń, takich jak m.in.:

  • zaburzenia nerwowo-mięśniowe,
  • urazy okołoporodowe,
  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • zmiany neurologiczne, które mogą spowalniać rozwój dziecka,
  • zaburzenia snu i koordynacji ruchowej.

Wczesne wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego u niemowlęcia, pozwoli na szybkie wdrożenie leczenia, które może zminimalizować wady rozwojowe lub całkowicie im zapobiec. 

Kiedy najlepiej pójść do neurologa dziecięcego? 

Jeżeli pojawia się coś niepokojącego w zachowaniu dziecka należy czym prędzej skonsultować się z lekarzem. Wdrożenie leczenia w odpowiednim czasie może zapobiec powstaniu zaburzeń w rozwoju. 

Konieczna będzie wizyta u neurologa jeżeli u dziecka występują takie objawy: 

  • prężenie ciała i wyginanie go do tyłu podczas leżenia na brzuchu,
  • silne napięcie partii mięśni lub nadmierne zwiotczenie,
  • zaburzenia snu (śpi cały dzień lub wcale nie chce spać) 
  • bardzo często płacze lub w ogóle nie płacze
  • brak kontaktu wzrokowego z otoczeniem i niemożność skupienia wzroku w jednym punkcie, np. na zabawce.

Kiedy u starszych dzieci zaburzenia, takie jak: trudności w chodzeniu i mówieniu, brak płynności ruchu, częste utraty przytomności, zaburzenia słuchu, występują bardzo często, to powinny być jak najszybciej skonsultowane np. z neurologiem dziecięcym Władysławem Skwiski. Skierowanie do neurologa dziecięcego wystawia lekarz pediatra. Przed wizytą u neurologa, należy skompletować całą dokumentację medyczną dziecka. Podczas konsultacji lekarz zbierze także wywiad o zaburzeniach neurologicznych występujących w rodzinie, zapyta o niepokojące zachowania dziecka oraz oceni jego koordynację ruchową. Po wstępnej ocenie neurolog zakwalifikuje dziecko na specjalistyczne badania, takie jak np. badanie EEG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.