Nos to centralna część twarzy, która wpływa na jej wygląd oraz symetryczność. Wszelkie anomalie od przyjętego estetycznego wzorca sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na jego operację. Jeśli nie jesteś zadowolony z kształtu nosa, który jest zbyt szeroki, garbaty lub spiczasty, pomocna będzie jego korekcja. Przeprowadzona przez profesjonalistów, pozwoli na bezpieczną poprawę jego formy i pozbycie się związanych z tym kompleksów.

Kiedy warto zdecydować się na plastykę nosa?

Korekta nosa polecana jest osobom, które nie są zadowolone z jego wyglądu. Rhinoplastyka umożliwia  jego korektę oraz uzyskanie harmonii i proporcjonalnego kształtu. Obecnie chirurgia plastyczna dokonuje zabiegu w przypadku:

  • Zbyt szerokiego nosa,
  • Asymetrii i występowania innych nienormalności,
  • Występowania innych nienormalności.
  • Niekorzystnego profilu: garbatego lub wklęsłego grzbietu,
  • Za szerokich, zadartych i dużych nozdrzy,

Operację nosa przeprowadza się również przy stwierdzonych trudnościach z oddychaniem. Często związane jest to z krzywą przegrodą nosową lub nieprawidłową budową bocznych ścian, a także niewłaściwym rozmiarem skrzydełek.

Jak się przygotować do zabiegu korekcji nosa?

Operacja nosa wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed wykonaniem zabiegu należy:

  • Wziąć szczepionkę przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby (typu B),

  • Wykonać standardowe badania: krwi, serca i moczu,

  • Zaprzestać stosowania leków: np. antyhistaminowych, zmniejszających krzepliwość krwi,

  • Przeprowadzić badanie endoskopowe,

  • Poddać się rynometrii: kontroli drożności nosa.

Przed zabiegiem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski. Podczas niego należy podzielić się z lekarzem specjalistą oraz anastezjologiem informacjami o ewentualnych alergiach, cukrzycy, nadciśnieniu, astmie czy innych problemach zdrowotnych.  Chirurgiczna korekta nosa niewskazana jest dla kobiet w trakcie lub przed miesiączką. Warto wiedzieć, że przed całą procedurą wykonuje się zwykle komplet zdjęć potrzebny do medycznej dokumentacji.

Zabieg plastyki nosa

Operacyjne zmniejszanie nosa lub jego poprawa polega na otwartej, lub zamkniętej metodzie. W ten sposób możliwe jest modelowanie oraz umocnienie kostno-chrzęstnej podstawy nosa dzięki użyciu chrzęstnych przeszczepów oraz szwów. Pozwala to na uzyskanie całkowitych i trwałych efektów. W przypadku urazów lub zaburzeń rozwojowych stosowane są chrząstki pobierane spoza nosa np. z ucha do rekonstrukcji rusztowania. Zabieg zwykle trwa od 1,5 do 3 godzin. Wykonuje się go z użyciem ogólnego znieczulenia. Cięcia znajdują się najczęściej wewnątrz nozdrzy i na słupku nosa. Niektóre przypadki wymagają jednak, by sporządzić je w naturalnych fałdach np. przy operacji skrzydełek po bokach nosa. W metodzie otwartej wykonuje się za to cięcia w kształcie litery W. Przeprowadza się je prostopadle do przegrody nosowej. Czasami konieczna jest wtórna rynoplastyka, czyli powtórzenie operacji w przypadku deformacji lub nieodpowiedniego ukrwienia.

Wskazania po korekcie nosa

Po zabiegu lekarz specjalista nakłada na nos termoplastyczny opatrunek. Zdejmuje się go po ok. 7-10 dniach. Zabieg nie wiąże się niemal z żadnymi bliznami. Występujący po nim obrzęk nosa i twarzy ustępuje samoistnie po kilku dniach. Ewentualny wyciek w formie zmieszanej z krwią substancji surowiczej albo niewielkie krwawienie nie wymaga konsultacji lekarskiej, gdyż jest naturalną reakcją. Do efektów ubocznych po zabiegu należą również sińce na dolnych powiekach lub górnych. Znikają jednak po 7-14 dniach. Całkowite zagojenie się i ułożenie się nosa jest możliwe po ok. 6 miesiącach. Natomiast przez pierwsze 3 miesiące trzeba systematycznie składać wizyty kontrolne w gabinecie lekarskim. Zwykle są one wliczone w koszty zabiegu.