Leczenie endodontyczne to jedyna metoda na efektywne i bezbolesne wyleczenie chorego zęba. Najczęściej przeprowadza się je, kiedy doszło do nieodwracalnego uszkodzenia miazgi. Polega na oczyszczeniu kanałów, dezynfekcji, a następnie wykonuje się zabezpieczenie powstałej przestrzeni specjalnym materiałem. Dowiedz się więcej na temat leczenia kanałowego!

Kiedy należy przeprowadzić leczenie kanałowe?

Wbrew pozorom, leczenie endodontyczne przeprowadza się nie tylko u pacjentów, którym towarzyszy dotkliwy ból zęba – czasami uniemożliwiający prawidłowe funkcjonowanie. Bardzo często stomatolodzy decydują o konieczności leczenia kanałowego, kiedy dojdzie do:

  • martwicy miazgi zębowej;

  • urazu zęba, powodującego odsłonięcie miazgi;

  • narażenia zęba na działanie szkodliwych czynników, w tym bodźców termicznych powodujących stan zapalny;

  • nieprawidłowo wykonanego leczenia endodonetycznego przez innego specjalistę;

  • zmian okołowierzchołkowych.

Dzięki skutecznemu i precyzyjnemu leczeniu kanałowemu jesteśmy w stanie uniknąć chirurgicznego usunięcia zęba. Co więcej, wcześnie rozpoczęte zapobiega pogłębianiu stanu zapalnego i konieczności zastosowania długiej antybiotykoterapii.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Miazga to jedna z koronowych części zęba, znajdująca się tuż przy korzeniu. Dlatego też jej uszkodzenie daje silne dolegliwości bólowe, a podczas leczenia endodontycznego, dentysta musi wywiercić otwór w koronie zęba, aby zająć się leczeniem. Co więcej, dzięki „otwarciu” zęba możliwe jest jego dokładne wyczyszczenie i zdezynfekowanie z pomocą podchlorynu sodu.

Stomatolodzy specjalizujący się w leczeniu kanałowym, na przykład Willa Dentica Katarzyna Ostaszewska, korzystają ze specjalistycznego narzędzia dentystycznego, jakim jest endometr. Dzięki niemu można wykonać precyzyjne pomiary długości kanałów korzeniowych, a jednocześnie zapewnić oczekiwany i trwały efekt przeprowadzonego leczenia.

Po oczyszczeniu kanałów zabezpiecza się je gutaperką, ograniczając ryzyko ponownej infekcji.