Miażdżyca to przewlekła choroba zapalna średnich i dużych naczyń tętniczych o wieloczynnikowej etiologii. Jeszcze do niedawna kojarzona była głównie z osobami starszymi, lecz dziś na miażdżycę chorują także ludzie w kwiecie wieku, a nawet dzieci i młodzież. Stąd też choroba zyskała miano cywilizacyjnej. Prywatny Gabinet Kardiologiczny w Barcinie, którego właścicielem jest dr n. med. Paweł Jakubczyk, specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu miażdżycy. Co przyczynia się do rozwoju tej podstępnej choroby?

Krótka charakterystyka miażdżycy

Przyjęło się mówić, że miażdżyca to choroba, lecz wielu kardiologów twierdzi, iż jest to przewlekłe schorzenie, które prowadzi do rozwoju groźnych chorób układu sercowo-naczyniowego. Miażdżyca polega bowiem na wieloletnim odkładaniu się lipidów w ścianach średnich i dużych tętnic, co prowadzi do powstania tak zwanej blaszki miażdżycowej. Stopniowo zmniejsza ona światło tętnicy, uniemożliwiając tym samym prawidłowy przepływ krwi. Niezwykle niebezpieczne jest pęknięcie blaszki miażdżycowej, gdyż może ono doprowadzić do całkowitego zablokowania przepływu krwi w naczyniu i ostrego niedokrwienia narządu, który z ową tętnicą jest połączony. Pierwsze zmiany miażdżycowe mogą pojawić się już w dzieciństwie, dlatego też tak ważna jest odpowiednia profilaktyka i dbałość o swoje zdrowie.

Czynniki ryzyka rozwoju miażdżycy

Jak informuje specjalista z Prywatnego Gabinetu Kardiologicznego w Barcinie – przyczyny rozwoju miażdżycy są bardzo podobne do czynników odpowiedzialnych za wystąpienie udaru mózgu i zawału serca. Mowa tu o:


  • wysokim poziomie cholesterolu,

  • nadwadze i otyłości,

  • nieprawidłowo zbilansowanej diecie,

  • ograniczonej ilości aktywności fizycznej,

  • nałogach (palenie tytoniu),

  • życiu w ciągłym stresie,

  • wieku (ryzyko zachorowania wzrasta wraz z nim).

Objawy miażdżycy mogą pojawić się dopiero po kilku latach od rozpoczęcia się procesu chorobowego. Zwykle pacjenci skarżą się na ból w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy oraz duże zmęczenie nawet po niewielkim wysiłku fizycznym. Żadnego z tych symptomów nie powinno się ignorować. Należy wybrać się do doświadczonego kardiologa, który wykona niezbędne badania i zaplanuje leczenie.

Jak leczy się miażdżycę?

Diagnozowanie miażdżycy polega na wykonaniu podstawowych badań laboratoryjnych (morfologia krwi, cholesterol całkowity, LDL, HDL, trójglicerydy, CRP, kreatynina) oraz USG Doppler. Prywatny Gabinet Kardiologiczny w Barcinie specjalizuje się w leczeniu miażdżycy. Badania prowadzone są zaś przez doświadczonych lekarzy, którzy mają na względzie dobro pacjenta i którzy nie bagatelizują zgłaszanych przez niego objawów. Leczenie miażdżycy uzależnione jest od stopnia jej zaawansowania. Dobrą informacją jest fakt, że łagodne zmiany miażdżycowe można cofnąć przy pomocy diety bogatej w roślinne tłuszcze i zwiększonej aktywności fizycznej. Kluczową kwestią jest obniżenie poziomu „złego cholesterolu”. W przypadku, gdy schorzenie jest bardziej zaawansowane, sama zmiana trybu życia nie wystarczy. Konieczne będzie też wdrożenie farmakoterapii. U pacjentów, których tętnice są mocno zanieczyszczone, stosuje się leczenie operacyjne, polegające na usunięciu nagromadzonej blaszki miażdżycowej i wszczepieniu by-passów bądź poszerzeniu światła tętnic.