Leczenie ortodontyczne dorosłych jest trudniejsze niż prostowanie zębów u dzieci i młodzieży. Nie oznacza to jednak, że jest mniej skuteczne. Kiedyś aparat na zębach u 30-latka wzbudzał zdziwienie, dziś jest to znak, że dana osoba dba o swoje zdrowie i ma świadomość tego, w jaki sposób wada zgryzu wpływa na stan całego organizmu. Współczesna ortodoncja oferuje wiele nowatorskich metod prostowania zębów u dorosłych. Oto niektóre z nich!

Czy leczenie ortodontyczne dostępne jest dla wszystkich dorosłych?

Obecna wiedza medyczna pozwala na skuteczne leczenie nawet najbardziej skomplikowanych wad zgryzu u pacjentów w każdym wieku, nawet tych, którzy cierpią z powodu chorób przyzębia. Sposób terapii dobiera się indywidualnie do potrzeb danej osoby. Robi się to na podstawie wnikliwej diagnostyki, na którą składają się oględziny jamy ustnej, badania obrazowe, a czasami nawet laboratoryjne. Wybór aparatu ortodontycznego wymaga zastanowienia. Liczą się zarówno preferencje estetyczne pacjenta, jak i jego oczekiwania względem czasu trwania terapii oraz możliwości finansowe. Szeroki wybór aparatów ortodontycznych dla dorosłych oferuje White Dental Clinic w Warszawie. Dostępne są m.in.:

  • klasyczne aparaty z metalowymi zamkami,

  • aparaty samoligaturujące z zamkami metalowymi i ceramicznymi.

Czas trwania terapii zależy od stopnia skomplikowania wady zgryzu oraz liczby przemieszczonych zębów. Proces prostowania uzębienia zajmuje zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy i musi być prowadzony pod nadzorem ortodonty.

Dlaczego warto prostować zęby w dojrzałym wieku?

Dorośli pacjenci zwykle decydują się na leczenie ortodontyczne ze względów estetycznych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że krzywy zgryz nie jest jedynie defektem kosmetycznym. Wady zgryzu mają negatywny wpływ na cały organizm – upośledzają funkcje żucia i trawienia pokarmów, a także obciążają staw skroniowo-żuchwowy, co niesie za sobą następujące skutki:

  • przewlekłe bóle głowy,

  • bóle karku i kręgosłupa,

  • problemy z artykulacją niektórych głosek.

Nieprawidłowo ułożone zęby szybciej się niszczą. Nie dość, że łatwiej ulegają działaniu bakterii próchnicowych, to jeszcze narażone są na częste uszkodzenia mechaniczne – ścieranie się szkliwa, kruszenie się. Podsumowując, leczenie ortodontyczne gwarantuje dorosłym pacjentom nie tylko piękny i zdrowy uśmiech, ale też wyższy komfort życia i mniej problemów zdrowotnych w przyszłości. Zatem, czy warto? Zdecydowanie!