Problemy związane z moczeniem nocnym i dziennym dotykają obecnie dość dużą grupę dzieci, zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Utrzymujące się zbyt długo moczenie to powód zmartwienia i dla dziecka i dla jego rodziców. Niestety sytuacja taka może mieć zróżnicowane podłoże (bardzo często neurologiczne) i dlatego brak kontroli nad oddawaniem moczu warto skonsultować ze specjalistami, takimi jak lekarze z przychodni Panaceum.

Przyczyny moczenia u młodych pacjentów

Prawidłowe i kontrolowane oddawanie moczu (tzw. mikcja) to umiejętność, która zazwyczaj rozwija się do 3-5 roku życia dziecka. Niekiedy jednak maluch w tym wieku nie osiąga kontroli nad oddawaniem moczu lub z nieznanych powodów traci ją po jakimś czasie. Dlatego też moczenie nocne u dzieci powyżej piątego roku życia, podobnie jak moczenie (dzienne) mimowolne, stanowi zaburzenie czynności oddawania moczu i staje się problemem wymagającym pomocy specjalistów, takich jak lekarze z Panaceum PL Jerzy Stępień. Nietrzymanie moczu u dzieci może przyjąć formę pierwotną (gdy dziecko od urodzenia nie kontroluje opróżniania pęcherza) lub wtórną (gdy dziecko potrafiło już kontrolować mikcję i nagle przestało). Przyczyny moczenia nocnego i dziennego mogą być dość zróżnicowane. Niekiedy wiąże się to z nieprawidłową wielkością pęcherza (jest on zbyt mały), nocną nadreaktywnością pęcherza wynikającą z jego niekontrolowanych skurczy lub nadmierną produkcją moczu związaną ze zbyt dużą ilością przyjmowanych płynów. Problem ten wywoływać może także zapalenie układu moczowego. Dość często jednak przychodnie takie jak Panaceum, odwiedzają mali pacjenci, u których moczenie nocne i dzienne spowodowane jest zburzeniami emocjonalnymi (stres przed szkołą, rozwód rodziców, negatywna samocena itp.) oraz zaburzeniami neurologicznymi (epilepsja). Jak widać moczenie nocne i dzienne u dzieci nie jest jednorodną jednostką chorobową. Może ono bowiem wynikać z różnych przyczyn, które dodatkowo mogą ze sobą współistnieć.

Jak pomóc małemu pacjentowi uporać się z moczeniem nocnym i dziennym?

Sytuacja gdy dziecko nie kontroluje oddawania moczu powinna być skonsultowana z lekarzem. Pozwoli to bowiem określić rodzaj problemu oraz ustalić jak sobie z nim poradzić. Aby jednak móc leczyć tę nieprawidłowość, specjaliści z placówek takich jak przychodnia Panaceum ze Złotowa, w pierwszej kolejności muszą przeprowadzić złożony wywiad lekarski, który pomoże ustalić przyczynę, częstotliwość oddawania moczu oraz jego intensywność. Dodatkowo leczenie moczenia nocnego i dziennego u dzieci wymagać może przeprowadzenia szeregu badań (badanie ogólne moczu, badanie krwi z analizą wszystkich parametrów czynności nerek, poziom glukozy, USG układu moczowego, itp.). Lekarz najprawdopodobniej zaleci także prowadzenie dzienniczka przyjmowanych przez dziecko płynów oraz oddawania moczu. Terapia najczęściej polega na wytwarzaniu u dziecka nawyku kontroli oddawania moczu, choć niekiedy potrzebne bywa także leczenie farmakologiczne.

Problem związany z moczeniem nocnym lub dziennym wymaga przede wszystkim wsparcia psychicznego okazywanego dziecku. Warto odwiedzić także specjalistów dostępnych w placówkach takich jak przychodnia Panaceum, którzy zebrawszy istotne dane pomogą ustalić przyczynę problemu i zalecą terapię, która możliwie zminimalizuje wstydliwy problem.