Okulary. Choć wynalazkiem nowym już nie są, to właśnie dzięki nim wszyscy, którzy na co dzień muszą zmagać się z wadami wzroku, mogą żyć w sposób znacznie bardziej komfortowy. Nie da się nie zauważyć, iż okulary coraz częściej noszone są ze względów czysto estetycznych. Stanowią atrakcyjny dodatek lub, może lepiej, uzupełnienie stylizacji. O tym, czy można je uznać za estetyczne, czy też nie, decydują przede wszystkim odpowiednio dobrane oprawki. Co warto o nich wiedzieć?

Oprawki okularowe – z czego się je robi?

Współcześnie produkowane oprawki okularowe znacząco różnią się od produktów, z którymi mogliśmy się spotkać kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu. Największe zmiany zauważyć można głównie w samych materiałach. Obecnie na szeroką skalę stosuje się przede wszystkim specjalistycznie zaprojektowane kompozyty z tworzyw sztucznych. Dlaczego? Otóż dlatego, że rozwiązanie takie niesie ze sobą de facto same korzyści. Oprawki syntetyczne cechują się lekkością oraz, co wyda się ważniejsze, doskonałą wytrzymałością na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Nie można nie wspomnieć także o aspekcie ekonomicznym, który wciąż dla wielu klientów stanowi najważniejszy wyznacznik. Jeżeli chodzi o drugą, najczęściej spotykaną kategorię oprawek, to zdecydowanie należą do niej te, wytwarzane z metalu, ze szczególnym uwzględnieniem tytanu oraz stali nierdzewnej.

Oprawki tytanowe to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie najwyższą możliwą do uzyskania jakość, aczkolwiek nie należy zapominać o tym, iż oprawki takie nie będą należały do najtańszych. Za ekonomiczniejszą alternatywę jak najbardziej można uznać stal nierdzewną, choć materiał ten, w przeciwieństwie do tytanu, nie znajduje się w rodzinie metali hipoalergicznych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Kształty opraw okularowych

Dobór oprawek okularowych nigdy nie powinien stanowić kwestii przypadku. Okulary poza nie tylko powinny prezentować się zjawiskowo, ale także spełniać ważne funkcje użytkowe i nie mogą narażać konkretnej osoby na ewentualny dyskomfort. Współczesne oprawki występują wręcz w niezliczonej ilości kształtów. Niemniej jednak można wymienić kilka uniwersalnych typów. Wyróżnia się m.in.

  • oprawki okrągłe,
  • oprawki panto,
  • oprawki pilotki,
  • oprawki prostokątne i kwadratowe,
  • oprawki „motyl”.

Bez względu na to, które spodobają się nam najbardziej, ich wybór zawsze powinien zostać skonsultowany z doświadczonym optykiem. Aby zapewnić sobie największą dostępność asortymentową, warto skorzystać z oferty najbardziej wyróżniających się salonów optycznych, do których zdecydowanie zalicza się firma Face Style. To właśnie w takich miejscach wszyscy zainteresowani mogą liczyć nie tylko na atrakcyjne ceny, ale także na bardzo miłą atmosferę obsługi. Na specjalną uwagę zasługuje jednak fakt, iż w specjalistycznych salonach znaleźć można także oprawki nietypowe. Mowa tu przede wszystkim o tych, wytwarzanych z metali szlachetnych oraz z drewna naturalnego.