Możliwość samodzielnego poruszania się dla osób z niepełnosprawnością jest największą wartością, która diametralnie poprawia jakość życia i samopoczucie. Stąd tak istotne jest dobranie odpowiedniego wózka inwalidzkiego dla osób, które nie mogą samodzielnie się poruszać. Dowiedz się więcej jakie wyróżniamy rodzaje wózków inwalidzkich oraz jak je odpowiednio dobrać do osoby. Na co należy zwrócić uwagę?

Wózek manualny

Na samym początku należy określić rodzaj potrzebnego wózka inwalidzkiego – manualny bądź elektryczny. Który wybrać? Zależy to od sprawności osoby – jeżeli jest na tyle sprawna, aby posługiwać się rękami i wykorzystać ich siłę do poruszania się – wtedy najlepszym wyborem będzie wózek manualny. Posługiwanie się rękami i ramionami bardzo dobrze wpływa również na górne partie ciała, więc korzystając z wózka manualnego, ćwiczy się i kształtuje mięśnie. W zakresie wózków manualnych znajduje się kilka opcji: wózek aktywny, klasyczny wózek aluminiowy lub stalowy. Wózek aktywny jest lekki i bardziej zwrotny, ponadto jest nachylony pod lekkim kątem ostrym w stronę siedziska, co aktywizuje mięśnie szkieletowe. Jeśli nie potrzebujemy wózka w wersji aktywnej, można zakupić lekki wózek aluminiowy, który z kolei łatwo transportować. Istotnymi parametrami przy wyborze wózka jest siedzisko, a właściwie to odpowiednia jego szerokość i głębokość. Przed zakupem wózka inwalidzkiego należy skontaktować się z lekarzem, specjalistą z Ortowit Piotr Witczak, lub z rehabilitantem, aby pomógł wybrać odpowiedni sprzęt dla danej osoby.

Wózek elektryczny

Warto wziąć pod uwagę zakup wózka elektrycznego, jeżeli osoba nie ma możliwości, aby sama kierować wózkiem za pomocą rąk. Istnieje wiele modeli wózków elektrycznych, a ich wybór jest podyktowany naszymi upodobaniami oraz możliwościami finansowymi. W przypadku wózka elektrycznego istotnymi parametrami są: akumulator, prędkość, sterowniki i siedzisko. Ważne jest również dopuszczalne obciążenie, kąt podjazdu, promień skrętu, maksymalny zasięg wózka możliwy przy jednym ładowaniu. Wyróżnia się trzy typy wózka ze względu na osiąganą prędkość. Najwolniejszy porusza się z maksymalną prędkością 6-10 km/h, średni nie przekracza 12 km/h, a najszybszy 15 km/h. Istnieje również możliwość założenia modułu napędowego do wózka ręcznego, dzięki czemu można poruszać się nim za pomocą siły własnych rąk, ale jeżeli ulegną one znacznemu zmęczeniu, można skorzystać z napędu. Każdy z przedstawionych wózków ma wiele zalet, a ich wybór jest ostatecznie podyktowany preferencjami osoby, która będzie z niego korzystać; oraz jej specyficznymi uwarunkowaniami, które generują potrzeby.