Jedną z częstych przypadłości kończyn dolnych są żylaki. Choroba ta powstaje w wyniku zwiększonego ciśnienia w układzie naczyniowym. Do jej zdiagnozowania niezbędne jest wykonanie badania dopplerowskiego, które wykonuje się w NZOZ Sono-X Diagnostyka RTG i USG. W ten sposób można na czas wprowadzić leczenie i zminimalizować przykre konsekwencje. Na czym polega USG Doppler i jak się do niego przygotować?

Jakie są wskazania do badania USD Doppler?

Ultrasonografia dopplerowska polega na analizie częstotliwości fal, które zostają obite przez erytrocyty obecne w naczyniach krwionośnych. W ten sposób ocenia się prędkość i kierunek przypływu krwi. Badanie dopplerowskie, które oferuje NZOZ Sono-X Diagnostyka RTG i USG, wykonuje się, aby sprawdzić wydolność układu żylnego. Najczęstszego wskazania to:

  • podejrzenie zakrzepicy żylnej,

  • diagnostyka miażdżycy i innych schorzeń żylnych,

  • ocena krążenia w ciąży,

  • klasyfikacja do zbiegu chirurgicznego naczyń krwionośnych.

Dzięki USG Dopplera możliwe jest wykrycie przewlekłej niewydolności żylnej. Pomaga ono również w planowaniu i monitorowaniu efektów leczenia zabiegowego.

Jak się przygotować do badania?

USG Dopplera to bezpieczne i nieinwazyjne badanie, które jest całkowicie bezbolesne. Badanie zawsze składa się z dwóch części: wywiadu i badania fizykalnego. Samo USG najczęściej przeprowadza się w pozycji stojącej. Nie trzeba się do niego w żaden sposób specjalnie przygotowywać. Na kończyny dolne nakładany jest specjalny żel, a następnie przykłada się do nich głowicę aparatu ultrasonograficznego. Obecnie USG Doppler to najbezpieczniejsza forma obserwowania przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Dzięki badaniu można wykryć nawet drobne problemu dotyczące żył i tętnic. Zapobiega się w ten sposób poważnym konsekwencjom, jak zatorowość. Jest także ważnym elementem w diagnostyce chorób żył kończyn dolnych. Na jego podstawie decyduje się o tym, jak forma leczenia żylaków będzie najbardziej odpowiednia.