Schizofrenia to poważna, wymagająca leczenia choroba należąca do zaburzeń psychotycznych. Choroby z tej grupy charakteryzują się upośledzeniem umiejętności związanych z postrzeganiem, przeżywaniem oraz krytyczną oceną nie tylko samej osoby chorego, ale też otaczającej go rzeczywistości. Jakie formy przyjmuje i jak przebiega leczenie schizofrenii? O tym w artykule.
Czym objawia się schizofrenia?
Schizofrenia może rozwijać się u chorego stopniowo, szybko lub też w sposób nagły. W pierwszym przypadku mogą istnieć pewne trudności w rozpoznaniu problemu. Rodzina i bliscy mogą zauważać pewne niepokojące zmiany, ale często też znajdują dla nich uzasadnienie na przykład w problemach osobistych. Choroba może przy tym przebiegać liniowo, czyli w sposób ciągły i powoli postępujący, albo epizodycznie, gdzie okresy nasilenia objawów przeplatają się z okresami powrotu do pełnego lub częściowego zdrowia. Objawy schizofrenii możemy podzielić na pięć podstawowych grup, które obejmują:
- objawy pozytywne (urojenia, omamy, pseudohalucynacje),
- objawy negatywne (abulia, anhedonia, aspontaniczność, apatia, awolicja, spowolnienie ruchowe),
- zaburzenia poznawcze (zaburzenia koncentracji i uwagi, pamięci i inteligencji),
- zaburzenia afektu (zaburzenia nastroju, depresja psychotyczna),
- objawy dezorganizacji psychicznej (trudności w rozumieniu sytuacji, zachowań wypowiedzi, zachowania nieadekwatne, chaotyczne).
Ponadto wyróżnić możemy kilka postaci schizofrenii. Jedną z nich jest schizofrenia paranoidalna, w której dominują objawy pozytywne. W schizofrenii hebefrenicznej przeważać będą zaburzenia związane z myśleniem, zachowaniem i nastrojem. Natomiast cechą charakterystyczną schizofrenii katatonicznej są tak zwane stany osłupienia lub pobudzenia katatonicznego. Schizofrenia prosta przebiega powoli i bez objawów pozytywnych. Schizofrenię rezydualną cechują przewlekłe objawy resztkowe o stabilnym i niewielkim nasileniu. Ostatni rodzaj, schizofrenia niezróżnicowana, to brak przewagi jednego typu objawów nad pozostałymi oraz ich zmienność.
Jak wygląda leczenie psychiatryczne?
Wskazaniem do konsultacji z psychiatrą będą wymienione wyżej objawy oraz inne niepokojące zmiany. Zauważyć należy przy tym, że nawet ostre i gwałtowne symptomy mogą nie tylko nie skłaniać chorego do szukania pomocy, ale też prowadzić do unikania przez niego kontaktu z lekarzami. W przypadku nagłego wystąpienia schizofrenii i nasilonych objawów konieczna może być hospitalizacja. Choroba o łagodnym przebiegu, rozwijająca się stopniowo, może być leczona ambulatoryjnie. Zawsze jednak leczenie schizofrenii prowadzić powinien lekarz psychiatra. Pomoc między innymi w kwestii schizofrenii w Pułtusku oferuje poradnia zdrowia psychicznego AL-MED. Warto przy tym zaznaczyć, że niepokojące zmiany nie zawsze oznaczają schizofrenię. Mogą być jednak oznaką innego zaburzenia psychotycznego.
Diagnoza stawiana jest na podstawie rozmowy z pacjentem, jego rodziną oraz badań, w tym badań laboratoryjnych i neuroobrazowych. Nie są one w stanie potwierdzić wystąpienia choroby, mogą jednak dostarczyć informacji o ogólnym stanie chorego oraz pozwolą wykluczyć inne schorzenia. Samo leczenie ma na celu zapobieganie nawrotom i zaostrzeniom schizofrenii. Może przy tym obejmować działania na wielu obszarach, w tym farmakoterapię jako podstawową metodę, a ponadto też psychoedukację, psychoterapię, terapię zajęciową oraz inne formy terapii. Bardzo ważna jest przy tym współpraca psychiatry nie tylko z pacjentem, ale też jego rodziną. W większości przypadków leczenie schizofrenii trwa całe życie.