Podstawowym produktem pozyskiwanym z hodowli pszczelarskich jest miód. Sposób jego produkcji na przestrzeni lat ulegał zmianie. Pierwotnie nie zawsze był nazwijmy to ekonomiczny. Dziś celem otrzymania wysokiej jakości miodu stosowane są różnego rodzaju urządzenia i maszyny pomagające zoptymalizować produkcję np. z firmy Nektar PPHU. Jednym z takich sprzętów są miodarki. Jaki typ wirówki do miodu wybrać?

Do czego używa się wirówek do miodu?

Chcąc otrzymać najlepszej jakości miód zaleca się użycie profesjonalnych urządzeń odwirowujących zwanych miodarkami. Jak wyjaśnia nam ekspert z firmy Nektar PPHU Cecylii Badeńskiej Waldemara Badeńskiego i Małgorzaty Guzowskiej:

Urządzenia te są synonimem nowoczesnego pszczelnictwa. Dzięki nim można uzyskać w pełni czysty miód, bez konieczności niszczenia plastrów celem uzyskania maksymalnej ilości urobku pszczół. Istnieją trzy rodzaje wirówek, te najlepszej jakości pozwalają odzyskać cały zebrany przez pszczoły miód bez ryzyka zmiany jego smaku.

W omawianym przedsiębiorstwie istnieje możliwość doboru miodarki do wielkości pasieki, ilości zbieranego miodu w ciągu tygodnia, czy też miesiąca. W firmie Nektar PPHU, która od 1992 roku zajmuje się oferowaniem urządzeń i akcesoriów pszczelarskich do budowy linii produkcyjnych dostępne są miodarki diagonalne, radialne i kasetowe.

Czym kierować się przy wyborze miodarki?

Jak informuje nas nasz rozmówca, te pierwszego typu pozwalają dobrać wielkość bębna do potrzeb pasieki, są idealne dla początkujących pszczelarzy. Wirówki radialne są wydajniejsze — nie wymagają przekładania plastrów na drugą stronę, sprawdzą się w średnich pasiekach, a z kolei kasetowe nadają się do dużych pasiek. Miodarki radialne bowiem posiadają duży wybór programów pozwalających zindywidualizować proces pozyskiwania miodu. Dzięki 7-letniej gwarancji na wybrane serie produktów można mieć pewność, że produkty omawianej firmy wykonywane są solidnie z najwyższej jakości materiałów i podzespołów zapewniających długą żywotność wyrobów i niezawodność działania.