Otyłość i inne choroby psów

Materiał partnera
2019-05-08

Posiadanie psa to bez wątpienia wspaniała sprawa. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to tylko ciągłe pieszczoty i zabawa. Decydując się na kupno pupila, ponosimy za niego pełną odpowiedzialność. Na barkach właściciela leży od teraz odpowiednia tresura, zadbanie o potrzeby psa, oraz jego zdrowie. Wiele chorób psa w początkowej fazie może być trudna do zauważenia. Jednak dobry właściciel, znający swojego podopiecznego, powinien szybko dostrzec wszelkie niepokojące zmiany.

Otyłość wśród psów

Mimo najlepszych chęci właściciela, psy borykają się z wieloma chorobami. Są takie, które mimo dobrych intencji, wywołują sami właściciele. Dobrym przykładem tego typu choroby jest otyłość psa. Otyłością nazywa się nagromadzenie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Niestety choroba ta może się wiązać z wieloma przykrymi konsekwencjami. Często prowadzi do takich schorzeń i chorób jak cukrzyca, zwyrodnienie stawów, nadciśnienie, a czasem nawet nowotwory. Przyczyną najczęściej jest zbyt duża ilość przyswajanych kalorii, przy zbyt niskim zużyciu energii. Poza tym dodatkowo wpływać mogą uwarunkowania genetyczne, rasa, płeć, wiek, czy rodzaj diety. Aby dostrzec otyłość, trzeba bacznie obserwować psa, zwracając uwagę przede wszystkim na jego posturę. W momencie zaobserwowania niepokojących zmian warto zważyć psa. Jeśli jego waga przekracza optymalną masę jego ciała o 30% (i oczywiście więcej), pies z pewnością ma problem z otyłością. Jeśli przekracza o 15%, może być to nadwaga, którą również warto zniwelować. Aby  zapobiec dalszemu rozwojowi choroby, dobrze zrobić spacer do dobrego weterynarza, takiego jak Losvet, który z pewnością doradzi jak poradzić sobie z chorobą. Aby natomiast nie dopuścić do takiej sytuacji, trzeba obserwować psa. Pamiętać należy o odpowiednim dawkowaniu karmy, którą warto starannie dobrać, do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Istotna też jest regularność i częstotliwość karmienia. Oczywiście wszystkie powyższe działania muszą iść w parze z aktywnością fizyczną.

Cięższe choroby czworonogów

Ilość chorób jest niezliczona, a każda może przyjść w najmniej spodziewanym momencie. Najważniejsze w takiej sytuacji jest, aby odpowiednio zaopiekować się zwierzęciem. W pierwszej kolejności powinno się oczywiście skonsultować z weterynarzem. Dobry lekarz z pewnością przeprowadzi szybką oraz trafną diagnozę, dzięki czemu będzie można podjąć następne kroki. W przychodni Lovset możliwa jest diagnoza i leczenie chorób, a także przeprowadzenie niektórych zabiegów chirurgicznych.

Opracowanie artykułu: