Wykonywanie przesiewowych badań USG jest niezwykle istotne w profilaktyce niektórych nowotworów. Specjaliści z Indywidualnej Praktyce Lekarskiej Vitali Kostusev zachęcają swoje pacjentki do corocznych badań USG przezpochwowego oraz USG piersi. W przypadku mężczyzn wskazane jest przeprowadzanie regularnego USG moszny i jąder, a po ukończeniu 50. roku życia – USG układu moczowego z oceną prostaty.

Indywidualna Praktyka Lekarska Vitali Kostusev: profilaktyka nowotworowa u kobiet

Regularne badania USG są szczególnie rekomendowane pacjentkom, u których w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka piersi. Poważnym wskazaniem są również wszelkie zmiany pojawiające się w obrębie piersi – nietypowy wygląd brodawek, obrzęk, zaczerwienienie czy wyczuwalne zgrubienia. Jak wskazuje lekarz z gabinetu Kostuseva, badanie może być przeprowadzone niezależnie od dnia cyklu, chociaż większość diagnostów zaleca ich przeprowadzanie w pierwszej połowie – zwłaszcza w przypadku kobiet, które uskarżają się na bóle piersi w drugiej fazie. Uwaga! Niektóre nowotwory nie są widoczne na obrazie USG, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań mammograficznych.

Badania USG u mężczyzn – nie tylko diagnostyka nowotworów

Ultrasonografia moszny i jąder to skuteczny sposób na wykrycie wielu zmian chorobowych występujących w okolicy jąder. Badanie USG narządów rodnych pozwala precyzyjnie zobrazować stan moszny, jąder i najądrzy, oraz wykryć nawet małe guzy i torbiele. Specjalista z Indywidualnej Praktyki Lekarskiej Vitali Kostusev wyjaśnia, że lekarze często zalecają jego wykonanie w przypadku podejrzenia żylaków powrózka nasiennego lub wodniaka jądra. Do przeprowadzenie badania urolog używa specjalnej sondy (innej niż w przypadku powłok brzusznych).
Mężczyźni, podobnie jak kobiety, powinni wykonywać regularne samobadanie jąder (najlepiej raz w miesiącu). Jednak należy pamiętać, że dopiero po połączeniu go z diagnostyką obrazową można zyskać pewność, że w organizmie nie toczy się żaden proces chorobowy.