Niedoczynność tarczycy dotyka coraz większą liczbę ludzi. Do głównych przyczyn tego schorzenia zalicza się niedobry jodu, a także chorobę Hashimoto. Rozpoznanie nie jest zbyt proste, gdyż może pojawić się szereg objawów towarzyszących innym jednostko chorobowym. Do postawienia diagnozy konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych, w tym oznaczenie TSH. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat i poznaj sposoby leczenia. Zapraszamy do lektury!

Czym dokładnie jest niedoczynność tarczycy i jakie ma przyczyny?

Niedoczynność tarczycy jest zaniżenie pracy tego gruczołu, który umiejscowiony jest w przedniej części szyi. Podczas choroby produkowana jest zbyt mała ilość hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Tarczyca jest odpowiedzialna za wydzielanie trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) oraz kalcytoniny, a jej praca kontrolowana jest przez przysadkę mózgową. Podwzgórze produkuje hormon (tyreoliberynę), który z kolei pobudza przysadkę do wydzielania hormonu (tyreotropiny – TSH). Wspomniane hormony wpływają na metabolizm całego organizmu, w tym regulują gospodarkę wapniowo – fosforanową, a co za tym idzie zaburzenia tarczycy mogą wywoływać groźne dla zdrowia powikłania.

W związku z tym, niezwykle ważne jest obserwowanie swojego organizmu i wykonywanie badań profilaktycznych, które w wielu przypadkach pomagają wykryć schorzenia gruczołu i podjąć właściwe leczenie niedoczynności tarczycy, które pozwoli uregulować poziom hormonów, a także zniwelować pojawiające się objawy. Choroby tarczycy mogą przebiegać w postaci klinicznej, dając pełne objawy, a także w subklinicznej, czyli utajnionej. Znacznie częściej zapadają na nie kobiety niż mężczyźni. Jedną z najczęstszych przyczyn nieprawidłowości w pracy tarczycy jest jej przewlekłe zapalenie wywołane przez chorobę Hashimoto. Pomimo faktu, iż jest ona bezbolesna to upośledza normalne funkcjonowanie tego gruczołu poprzez niszczenie jej komórek. Do innych najczęściej wymienianych powodów niedoczynności tarczycy wymienia się niedobór jodu, rezultat przyjmowania silnych leków na inne schorzenia lub napromieniowanie okolic tego gruczołu podczas leczenia nowotworów.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy i jak można leczyć to schorzenie?

Do najczęściej występujących objawów niedoczynności tarczycy, które powinny skłonić do wykonania badań krwi, zalicza się: męczliwość, zmęczenie, wzmożona senność, zaburzenia gospodarki termicznej (zimno nawet w ciepłe dni), przybieranie na wadze, problemy z koncentracją i pamięcią, zaparcia, chrypka, obniżenie nastroju, nieregularne menstruacja, zatrzymywanie wody w organizmie, sucha skóra, łamliwość włosów i paznokci, obniżenie libido, a także często bóle głowy. Jeżeli zauważysz u siebie podobne niepokojące symptomy, to można udać się do Gabinetu endokrynologicznego Izbicka Maria z Katowic w województwie śląskim. Leczenie pozwoli wrócić do pełni zdrowia.

Do leczenia tego rodzaju schorzenia tarczycy, najpierw konieczna jest pełna diagnostyka, która opiera się na badaniach laboratoryjnych poziomu stężenia TSH oraz tyroksyny (T4) we krwi. Celem doprecyzowania informacji, lekarz może zalecić oznaczenie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy – jeżeli są one podwyższonej mogą świadczyć o chorobie Hashimoto. Warto również wykonać bandanie USG tarczycy, które pozwala ocenić jej wygląd oraz wielkość gruczołu, a także obecność czy brak guzków, które mogą pojawić się w przebiegu choroby. Leczenie oparte jest na doustnym przyjmowaniu produkowanej syntetycznie lewotyroskyny na czczo, pół godziny przed posiłkiem. Najważniejsze jest ustalenie dawki leku. Jest ona dobierana przez lekarza endokrynologa do każdego pacjenta w sposób indywidualny.