Badania ginekologiczne nie są przyjemne i dlatego większość kobiet ich unika. Niestety, tylko na konsultacji i po przeprowadzonej cytologii oraz USG, m.in. w Klinice Zdrowia Piotra Pelcera jest możliwość wykrycia choroby, jaką jest rak szyjki macicy. Specjalista po wykryciu zmian podejmuje leczenie. Jeśli pacjentka pojawi się zbyt późno, nie jest w stanie pomóc.

Rak szyjki macicy – objawy

Rak szyjki macicy daje o sobie znać dopiero w zaawansowanym stadium. Wówczas pojawiają się obfite, o nieprzyjemnym zapachu krwawienia. Występują częściej niż zazwyczaj, więc są niepokojące. Kobieta odczuwa bóle miednicy i krzyżowo-lędźwiowe, niewydolność nerek, niedrożność jelit. Jest przy tym osłabiona, szybko się męczy i chudnie, bo nie ma apetytu. Może dojść obrzęk nóg oraz inne nietypowe objawy. Odczuwając problemy, zgłasza się do poradni ginekologicznej na konsultację. Lekarz wykonuje szczegółowe badania, bo Klinika Zdrowia Piotr Pelcer dysponuje USG. Jeśli wyniki okażą się niekorzystne dla pacjentki, co często się zdarza, pomimo wszelkich starań specjalisty, kuracja nie daje nadziei na wyleczenie.

Program leczenia raka szyjki macicy w Klinice Zdrowia Piotra Pelcera

Tego typu nowotwór jest szóstym co do częstości występowania u kobiet w Polsce. Rocznie jest wykrywany u ok. 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu. Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany we wczesnym stadium, uleczalnym. Rak szyjki macicy nie musi być wyrokiem, ale warunkiem jest wykonywanie przesiewowego badania cytologicznego w Klinice Zdrowia Piotra Pelcera. Celem programu jest zmniejszenie wskaźnika umieralności kobiet na raka szyjki macicy i zwiększenie wiedzy pań na temat profilaktyki. Aby wziąć udział nie trzeba mieć skierowania od lekarza rodzinnego. Możliwe jest skorzystanie z bezpłatnej cytologii. Jeśli j wynik będzie prawidłowy, kolejne badanie profilaktyczne zostanie przeprowadzone po upływie 3 lat, przy zmianach ginekolog skieruje pacjentkę na dalszą diagnostykę.