Na skutek poważnej choroby albo wypadku nasza sprawność ulega znacznemu pogorszeniu, co przekłada się bezpośrednio na jakość naszego życia. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi rehabilitacja, dzięki której wielu chorych wraca do dawnej sprawności, I może znowu cieszyć się życiem. Czym jest? Jakie są jej rodzaje? Na co należy zwrócić uwagę, wybierając się na rehabilitację?

Czym jest rehabilitacja?

Rehabilitacją nazywa się wszystkie działania, które mają na celu polepszyć sprawność pacjenta. Jeżeli powrót do pełnej sprawności nie jest możliwy, to w takim przypadku rola rehabilitacji ogranicza się jedynie do zwiększenia komfortu, I tym samym zwiększenia jakości życia. Rozróżnia się wiele różnych typów rehabilitacji, a każdy pełni inną funkcję. Rehabilitacja może się odbywać w szpitalu, ale także w domu chorego, lub specjalnie do tego przeznaczonym miejscu.

Dla kogo jest przeznaczona rehabilitacja I kto powinien z niej skorzystać?

Najczęściej do rehabilitacji zgłaszają się osoby po chorobach zmniejszających zakres ruchu w stawie. Takimi chorobami są np. złamanie, zwichnięcie, czy skręcenie. Oprócz tego bardzo często rehabilitacje wykorzystuje się jako formę rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych, przeszczepach tkankowych, czy operacjach aparatu ruchu. Poza chorymi, z rehabilitacji korzystają także sportowcy po doznaniu kontuzji, co pozwala im znacznie szybciej wrócić do wcześniejszej formy. Rekonwalescencja jest podstawą do dalszego funkcjonowania w społeczeństwie, twierdzi ekspert z firmy Centrum Rehabilitacji Paulina Tęcza.

Gdzie wykonuje się rehabilitację?

Najczęściej na rehabilitacje kieruje lekarz prowadzący. W takim wypadku odbywa się to w szpitalu lub zakładzie objętym Narodowym Funduszem Zdrowia. Przeważnie jednak w takich przypadkach okres oczekiwania jest bardzo długi, przez co wielu pacjentów decyduje się wybrać prywatną rehabilitację. Oprócz tego z usług prywatnych korzystają także osoby niemające skierowania od lekarza, ale same uznają, że są konieczne. W takim przypadku przed rozpoczęciem rehabilitacji przeprowadza się wywiad z rehabilitantem, w którym opisuje swój problem, co pozwala na odpowiednie dobranie techniki I formy leczenia. Decydując się na rehabilitację, najlepiej jest wybrać miejsce, któremu można zaufać I które posiada doskonale przeszkolonych pracowników.