W momencie, gdy będziemy musieli postawić na wybór konkretnego rodzaju protezy zębowej warto będzie nieco bliżej przyjrzeć się poszczególnym opcjom tak, aby dobrać jak najbardziej optymalne dla nas rozwiązanie. W przypadku protez zębowych oferowanych przez Dental Laboratory Patryk Adamus do czynienia mamy przede wszystkim z protezami ruchomymi oraz stałymi, które to dzielą się na liczne podkategorie.

Protezy ruchome

Jako, że wyróżniamy sporo poszczególnych rodzajów protez zębowych, najlepiej będzie od razu przejść do opisu poszczególnych rozwiązań. Na początek, zwróćmy uwagę na protezy akrylowe, które to w zależności od konkretnej wersji protezy będą w całości lub jedynie częściowo wykonane z tworzywa akrylowego. Różnica między tymi dwoma wersjami protezy akrylowej objawia się tym, że proteza całkowita wykorzystywania jest w przypadku występowania bezzębia u pacjenta oraz złożona jest z płyty w połączeniu ze sztucznymi zębami, a proteza częściowa jest oczywiście wykorzystywana przez pacjentów z jedynie częściową utratą uzębienia oraz wyposażona jest dodatkowo w klamry umożliwiające umocowanie tego typu protezy do zębów własnych.

W przypadku protez ruchomych możemy także postawić na protezy szkieletowe. Tego typu rozwiązanie stanowi uzupełnienie protetyczne wytwarzane z wykorzystaniem stopów metali odznaczających się tzw. odpowiednią biokompatybilnością ze środowiskiem, jakie znajduje się w jamie ustnej pacjenta. Na poszczególne części protezy szkieletowej składają się takie elementy, jak metalowa płyta, łączniki, ciernie i klamry. Z tego rodzaju protez korzystają pacjenci z częściowymi brakami zębowymi w żuchwie lub szczęce. W przypadku protez ruchomych nasz wybór może paść także na protezy z materiałów elastycznych, które odznaczają się brakiem metalowych elementów, protezy akronowe lub nylonowe, które to odznaczają się wysokim stopniem wytrzymałości oraz elastyczności, a także protezy acetalowe lub overdenture.

W przypadku protez acetalowych do czynienia będziemy mieli z protezą o bardzo podobnej konstrukcji w porównaniu do protezy szkieletowej, lecz główną różnicę stanowi fakt, że protezy acetalowe nie wykorzystują metalu, a acetal, czyli materiał z grupy termoplastycznej odznaczający się wysokim stopniem elastyczności oraz charakterystycznym kolorem. Jeśli natomiast chodzi o protezy overdenture, ich konstrukcja składa się z korzeni zębów naturalnych lub wszczepów w postaci implantów z zatrzaskami. Wykorzystywanie zatrzasku pozwala na stabilne umocowanie protezy oraz uniemożliwienie jej poruszania się w samej jamie ustnej.

Protezy stałe i szyny

W przypadku protez stałych do czynienia możemy mieć przede wszystkim z koronami oraz mostami. Korony to uzupełnienie wykorzystywane w celu odtworzenia korony jednego zęba w sposób jak najbardziej wierny pod względem anatomicznym. Z kolei mosty różnią się od koron w głównej mierze tym, że składają się z większej ilości odbudowywanych zębów w postaci minimum trzech połączonych ze sobą koron protetycznych. Jak udało nam się ustalić dzięki ekspertom z pracowni protetycznej Dental Laboratory Patryk Adamus, do czynienia możemy mieć także z licówkami, czyli protezami wykorzystywanymi w celu odbudowania kłów oraz zębów siecznych. Z wykorzystaniem licówek odtwarza się więc jedynie część wargową zęba, co ma przede wszystkim na celu ogólną poprawę wyglądu znajdującego się w tym rejonie uzębienia. W ofercie wspomnianego gabinetu znajdziemy m.in. licówki porcelanowe, w tym licówki kompozytowe i pełnoceramiczne e-max press.

Do tego dochodzą także implanty składające się z implantu, łącznika oraz korony zęba. W przypadku implantów warto szczególnie wiedzieć, że za ich pomocą można wykonać odbudowę protetyczną odznaczającą się nierzadko świetnym efektem wizualnym. Z innych informacji, możemy także postawić na nakładki zębowe (lub szyny), na które to składają się takie rodzaje, jak szyny ochronne, wybielające, ortodontyczne oraz relaksacyjne. Jako, że zakres zastosowania pierwszych dwóch rodzajów jest dość oczywisty, skupmy się na pozostałych dwóch. Szyny ortodontyczne mają więc na celu powolną regulację oraz prostowanie zębów, a szyny relaksacyjne zmniejszają napięcie mięśni żucia. Oba rodzaje szyn znajdziemy w ofercie Dental Laboratory Patryk Adamus, firma ta zapewnia swoim klientom także szyny wybielające i nagryzowe.