Wykonywanie pewnych zawodów wymaga przeprowadzenia badań lekarskich, które potwierdzą zdolność do pracy w określonych warunkach. Po otrzymaniu skierowania od pracodawcy podwładni muszą udać się do lekarza medycyny pracy, który wystawi zaświadczenie lub wykluczy możliwość wykonywania czynności na wysokościach z powodów zdrowotnych. Specjalista z placówki dr Joanny Wacławik wyjaśni, jak przebiegają badania.

Badania uprawniające do prac na wysokościach

Badania wysokościowe są przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy, który w uzasadnionych przypadkach może skierować pacjenta na dodatkowe badania do laryngologa, okulisty bądź neurologa. Lekarz medycyny pracy z gabinetu dr Joanny Wacławik zaznacza, że celem badań jest stwierdzenie niezdolności do wykonywania pracy. W zakres badań laryngologicznych wchodzą zarówno ocena słuchu, jak i błędnika, który odpowiada za utrzymanie równowagi. Okulista ocenia natomiast poprawność widzenia oraz zdolność do rozróżnienia barw. Zadaniem lekarza neurologa jest wykluczenie epilepsji oraz wykrycie innych nieprawidłowości, takich jak nawracające zawroty głowy. Wszelkie schorzenia i dysfunkcje, które mogłyby zagrażać życiu pracownika stanowią podstawę do wydania orzeczenia o utracie zdolności do pracy. W takim przypadku pracownik może zostać skierowany do innej pracy, o ile lekarz wyrazi na to zgodę.

Badanie wysokościowe – gabinet dr Joanny Wacławik

Badania wysokościowe mogą obejmować także okresowe badania krwi, które pozwalają zweryfikować ogólną kondycję zdrowotną pacjenta. Warto przy tym zaznaczyć, że niektóre zakłady pracy zlecają wykonanie testów psychologicznych, które wykluczają istnienie zaburzeń. Oczywiście, najbardziej wartościowe i miarodajne są opinie uzyskane przez trzech wymienionych wyżej lekarzy. Uwaga! Pamiętaj, że badania wysokościowe dla pracowników poniżej 50 roku życia muszą być wykonywane co 2 lata. W przypadku starszych pracowników częstotliwość zwiększa się do 1 roku.