Terapia małżeńska- kiedy warto się na nią zdecydować?

Materiał partnera
2019-05-22
małżeństwo

W Polsce co drugie zawarte małżeństwo kończy się rozwodem. Statystyki nie są w tym względzie zbyt optymistyczne. Zdarza się, że decyzja o rozstaniu zapada z dnia na dzień. Zdarza się również, że para decyduje się zakończyć związek po kilkudziesięciu przeżytych wspólnie latach. Tymczasem rozwód to ostateczność. Jeśli jest nadzieja na powrót do szczęśliwych chwil, warto walczyć o partnera, a pomóc może w tym doświadczony psychoterapeuta. Kiedy warto się do niego udać?

Ciągłe kłótnie z tego samego powodu

Komunikacja jest w związku bardzo ważna. Zarówno mąż, jak i żona powinni jasno i klarownie komunikować swoje potrzeby oraz oczekiwania. Powtarzające się z tego samego powodu kłótnie, są często źródłem wielu frustracji i żalu. Dodatkowo w czasie nieporozumienia postępujemy według utartego już schematu, który nie wnosi do rozmowy niczego nowego, ani tez nie rozwiązuje problemu. Wizyta u psychologa pomoże usunąć błędy w komunikacji oraz pozwoli na lepsze zrozumienie partnera. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak niewiele trzeba, by znów porozumiewać się w merytoryczny i pełen wzajemnego szacunku sposób.

Ciche dni trwające w nieskończoność

Przeciwieństwem ciągłych kłótni są ciche dni, które mogą ciągnąć się tygodniami. Brak rozmowy lub rozmowy, które dotyczą tylko i wyłącznie codziennego funkcjonowania są dla związku destrukcyjne. Uczucie odosobnienia pogłębia tylko wrażenie samotności i każe zastanowić się nad dalszym sensem trwania małżeństwa. Tymczasem druga strona czuje dokładnie to samo, a na drodze to porozumienia stoi zwykle nasza duma oraz przekonanie, że to partner powinien starać się o złagodzenie konfliktu. Małżeństwo budują dwie osoby, które są po równo odpowiedzialne za wzajemne szczęście. Jeżeli myślimy inaczej, wizyta w gabinecie psychologicznym może otworzyć nam oczy.

Zdrada

Zdrada, choć jest traumatycznym doświadczeniem dla partnerów, nie musi oznaczać końca ich małżeństwa. Jak zapewnia pani Ewa Duchnowska- doświadczona psychoterapeutka- zdrada wbrew pozorom może wzmocnić związek, o ile ten ma solidne podstawy. Należy pamiętać, że zdrada nie jest źródłem problemów w małżeństwie, ale ich konsekwencją. Dochodzi do niej z wielu powodów, które bywają indywidualne dla każdego związku. W czasie terapii dla par dowiemy się ,co konkretnie doprowadziło do nieszczęścia oraz jak skutecznie sobie z nim poradzić nie kończąc związku. Oczywiście zdrada dla wielu osób jest niewybaczalna i równoznaczna z rozwodem. Jeżeli jednak istnieje choć cień szansy na naprawienie relacji, warto skorzystać z pomocy psychologa.

Brak seksu

Seks to bardzo istotna część każdego związku. Pozwala doświadczać bliskości w najbardziej intymny sposób. Brak zbliżeń powoli odziera z poczucia atrakcyjności, pewności siebie i zaufania do partnera. Jest to problem, z którym należy zmierzyć się jak najszybciej. Gabinet psychologiczny będzie doskonałym miejscem, aby tego dokonać.

Opracowanie artykułu:

Ewa Duchnowska Prywatny gabinet psychoterapii

ul. Kajki 10 /12, 10-547 Olsztyn warmińsko-mazurskie
e-mail
www