Brodawki stanowią jeden z najczęstszych problemów, z którym Polacy zgłaszają się do dermatologa. Statystyki podają, że cierpi na nie około 35% społeczeństwa. Nieestetyczne zmiany na skórze wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego – HPV, głównie typu B. Jak skutecznie z nimi walczyć?

Jak wyglądają brodawki?

Brodawki  mają najczęściej postać nawarstwionych, niezapalnych grudek o wielkości kilkunastu milimetrów. Mogą zlewać się w jedną większą zamianę skórną. Mimo, że w większości przypadków nie przysparzają dolegliwości bólowych, nie wyglądają estetycznie. Brodawki pojawiają się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Choroba ma charakter przewlekły, a kolejne zmiany skórne mogą rozprzestrzeniać się na sąsiednie partię ciała. Dermatolodzy wyróżniają:

·         brodawki zwykłe – zazwyczaj pojawiają się na plecach, twarzy, kolanach, łokciach i skórze głowy

  • ·         brodawki podeszwowe
  • ·         brodawki mozaikowe – mają postać bardzo małych i licznych zmian skórnym, umiejscowionych na podeszwach
  • ·         brodawki płaskie- najczęściej spotkać można je na twarzy i grzbietach rąk
  • ·         brodawki nitkowate- pojawiają się na szyi, powiekach, wargach i twarzy
  • ·         brodawki narządów płciowych – nazywane kłykcinami kończystymi

Przyczyny powstawania brodawek

Główną przyczyną powstawania brodawek jest obecność wirusa brodawczaka ludzkiego typu B. Jego nosicielem jest w zasadzie co druga spotkana osoba, nie u każdej jednak pojawią się charakterystyczne objawy. Do pojawienia się brodawek przyczynia się także przyjmowanie leków, które obniżają odporność, niedobory pokarmowe, wynikające ze źle zbilansowanej diety, wyniszczenie organizmu przez nowotwór. Na powstawanie zmian narażone są również osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków.

Jak wygląda diagnoza i leczenie?

Jeżeli zaobserwujemy u siebie niepokojące zmiany skórne, należy bezzwłocznie udać się do specjalisty. Jak informuje dermatolog ze Spółki Lekarskiej w Warszawie – podjęcie odpowiedniego leczenia przyspieszy usuwanie zmian oraz zapobiegnie ich rozprzestrzenieniu się po ciele. Poprawna diagnostyka brodawek opiera się przede wszystkim na dokładnym wywiadzie lekarskim oraz badaniu fizykalnym, podczas którego dermatolog ogląda oraz dotyka zmian w celu prawidłowego rozpoznania choroby. Niekiedy diagnostyka musi być uzupełniona o badanie histopatologiczne. Istnieje kilka metod leczenia brodawek. Dermatolodzy stosują w tym celu zamrażanie ciekłym azotem, łyżeczkowanie zmian i elektrokoagulację. Jednak jedna z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się wykwitów skórnych jest laser. Laserowe usuwanie brodawek jest bezbolesne i przynosi szybkie i zauważalne efekty. Można je zastosować w wybranej części ciała, także w miejscach intymnych. Po zabiegu nie ma konieczności zakładania szwów ani też noszenia opatrunku przez kilka dni. Metoda ta jest bezpieczna i najczęściej rekomendowana przez doświadczonych specjalistów.