Wizyty domowe to niezwykle przydatna usługa, szczególnie w przypadku osób niepełnosprawnych, starszych lub chorób zakaźnych. Wielu osobom kojarzą się wyłącznie z wizytą lekarz a nagłych sytuacjach, ale warto wiedzieć, że obejmują również inne czynności – w zależności od oferty kliniki. Z jakich dokładnie usług można skorzystać w ramach profesjonalnej wizyty domowej?

Usługi pielęgniarskie

Podstawowe usługi, które mogą być wykonywane w ramach wizyty domowej to pomoc pielęgniarki. Zaleca się ją w przypadku osób, które nie są w stanie się poruszać i wymagają profesjonalnej opieki medycznej w zakresie:

  •     podania kroplówki lub innych leków;
  •     wymiany cewnika;
  •     wykonania szczepienia lub zastrzyku (dożylnie, domięśniowo, podskórnie);
  •     pielęgnacji i opieki nad chorymi;
  •     karmienia przez sondę dożołądkową.

Prawidłowe dbanie o pacjenta w formie pielęgnacji i regularnego podawania leków podczas wizyty domowej to najprostsza droga do poprawy jego stanu zdrowia. Bardzo często bliscy osoby chorej lub niepełnosprawnej nie mają wystarczającej wiedzy i umiejętności, aby samodzielnie wykonywać te czynności.

Usługi lekarskie

Lekarskie wizyty domowe zwykle są kojarzone wyłącznie z internistą. Jednakże świadczą je także specjaliści w innych dziedzin, na przykład ginekolodzy, laryngolodzy, neurolodzy, okuliści, pediatrzy, a nawet psycholodzy! Dzięki temu pacjent może uzyskać profesjonalną pomoc bez względu na źródło swojego problemu. Specjalistyczne konsultacje w domu pacjenta pomagają uporać się dolegliwością, bez konieczności załatwiania środków transportu. Są one niezwykle ważne w przypadku chorób zakaźnych, kiedy pacjent może zarazić inne osoby znajdujące się w przychodni.

Badania diagnostyczne

Oprócz standardowych usług lekarskich i pielęgniarskich, niektóre przychodnie świadczące wizyty domowe, oferują również profesjonalne badania diagnostyczne. Przykładem może być firma Usługi Lekarsko-Pielęgniarskie Jana Śliwińskiego, której siedziba znajduje się w Warszawie i przyjmuje zarówno pacjentów prywatnie, jak i na NFZ.

 

Badania diagnostyczne mogą być podstawowe, takie jak pobranie próbki krwi i moczu, ale też bardziej specjalistyczne – na przykład EKG, USG, Dopler lub Holter. Dzięki temu, że odbywają się w domu pacjenta, może z nich skorzystać nawet osoba, która nie jest zdolna do samodzielnego poruszania się. Badania diagnostyczne są zawsze dostosowane do dolegliwości każdego pacjenta, aby wykonywać tylko te parametry, które są niezbędne do zdiagnozowania choroby lub określenia stanu zdrowia.