Choroby na tle neurologicznym zdiagnozowane u najmłodszych wymagają odpowiedniego leczenia. Jedną z metod rehabilitacji jest terapia Vojty, która polega na zastosowaniu specjalnych ćwiczeń stymulujących mózg do działania. Takie rozwiązanie może być świetnym sposobem na wyeliminowanie problemów motorycznych u noworodków i dzieci, ale nie tylko. Kiedy jeszcze stosuje się terapię Vojty?

Na czym właściwie polega terapia Vojty?

Zaburzenia motoryczne stwierdzone u najmłodszych są podstawą do zastosowania ćwiczeń prowadzonych przez rehabilitanta dziecięcego. Może on zastosować m.in. terapię Vojty, której działanie opiera się na aktywowaniu poszczególnych mięśni poprzez stymulowanie wybranych punktów uciskowych. Taka metoda wymaga sporej wiedzy i umiejętności, pozwalających dopasować właściwe w danym momencie ćwiczeń pozycje, w jakich dziecko powinno zostać ułożone. Pobudzenie w ten sposób mózgu skutkuje wywołaniem pożądanych wzorców ruchowych.

Dzięki temu nieprawidłowości w zakresie motoryki dziecka są w krótkim czasie eliminowane. Terapię Vojty dobrze jest rozpocząć w sprawdzonym ośrodku zajmującym się fizjoterapią dziecięcą. Jednym z takich punktów jest Specjalistyczny Gabinet Rehabilitacji Dzieci Robert Jachymiak. Spośród wielu metod leczenia najmłodszych pacjentów dostępne jest również rozpoczęcie ćwiczeń w ramach terapii Vojty. Pożądane efekty przynosi ona jednak wyłącznie przy regularnym jej prowadzeniu. W jakich przypadkach sprawdzi się najlepiej?

Kiedy warto wdrożyć terapię Vojty u dzieci?

Stymulacja punktów uciskowych i pobudzenie mózgu jest metodą sprawdzającą się u najmłodszych, u których pojawia się zagrożenie uszkodzenia układu nerwowego. Może być to spowodowane problemami w trakcie ciąży, które mają negatywny wpływ na rozwój dziecka. Terapia Vojty jest zalecana także w celu wyeliminowania niewłaściwych wzorców motorycznych. Można ją stosować zarówno u wcześniaków, jak i noworodków czy dzieci starszych.

Taki rodzaj rehabilitacji dziecięcej może przynieść oczekiwane rezultaty w walce z rozszczepem kręgosłupa, wadami postawy, w tym np. skoliozą, a także uszkodzeniem splotu barkowego. Są to jednak problemy występujące najczęściej u starszych dzieci. U najmłodszych natomiast terapia Vojty stosowana jest przede wszystkim przy mózgowym porażeniu dziecięcym. Warto rozważyć zastosowanie tej metody rehabilitacji u naszego dziecka, jeśli stwierdzono u niego jedną z opisywanych wcześniej dolegliwości. Terapia Vojty to nie tylko krótkotrwałe niwelowanie objawów chorobowych, ale możliwość ich wyeliminowania.