Potrawy przygotowywane z mięsa wieprzowego są jednymi z tych, które zdecydowanie najczęściej możemy spotkać na naszych stołach. W zasadzie trudno byłoby wyobrazić się polską kuchnię bez tego wyjątkowego składnika. Aby zapewnić sobie i innym najlepsze wrażenia kulinarne, mięso musi charakteryzować się doskonałą jakością. Czynnikami, które o tym decydują, są barwa oraz smakowitość. Co konkretnie warto o nich wiedzieć?

Barwa mięsa wieprzowego – jaka powinna być?

Specjaliści z branży masarskiej są absolutnie zgodni co do tego, że barwa jest jedną z najważniejszych cech jakościowych oceny, którą wykonać możemy za pomocą dostępnych nam zmysłów. Regulacje w tym przypadku są bardzo precyzyjne. Wysokiej jakości mięso powinno charakteryzować się barwą czerwoną, choć warto jednocześnie zauważyć, że sam kolor może mieć różne odcienie. W największej mierze zależy to od stężenia oraz formy chemicznej głównego barwnika hemowego, którym jest mioglobina.

Pewną rolę odgrywa także hemoglobina, aczkolwiek jej udział należy uznać za marginalny. Trzeba także zaznaczyć, że barwa zależała będzie od czynników takich jak wiek, płeć, rasa, a także sposób karmienia zwierząt przed ubojem. Do utrzymania stabilności wyjątkowego koloru mięsa świeżego najistotniejsza jest dostępność tlenu oraz szybkość jego wykorzystania. Ważną funkcję w całym procesie pełnią również ubojnie trzody chlewnej. To właśnie one odpowiedzialne są przede wszystkim na odpowiednią obróbkę oraz przechowywanie mięsa. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Smakowitość mięsa – co to?

Jeżeli mielibyśmy trzymać się ujęcia definicyjnego, to smakowitość mięsa jest cechą jakościową, na którą składają się zarówno odczucia smakowe, jak i zapachowe. Ciekawostką może wydać się fakt, że mięso rozumiane w kategoriach surowej tkanki, jest głównie źródłem prekursorów smakowitości, a w stopniu bardzo niewielkim związków zapachowo czynnych. Na zasadniczy smak mięsa wpływ mają substancje rozpuszczalne w wodzie, a także w tłuszczach. Mowa tu przede wszystkim o aminokwasach, dwupeptydach i wolnych kwasach tłuszczowych. Jak zatem wyraźnie widać najwyższą jakość mogą zagwarantować nam jedynie producenci, którzy stawiają na dostawców stosujących znormalizowany proces żywienia trzody.

Zdecydowanie zalicza się do nich firma  Cezar Sp.j., która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu, nowoczesnemu zapleczu technologicznemu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowników, wyrobiła sobie opinie jednego z liderów krajowego rynku. Wszyscy zainteresowani znajdą tutaj m.in. najwyższej jakości wyroby jeliciarskie oraz półtusze wieprzowe. Odpowiednie podejście do procesu produkcji sprawia, że klienci mogą mieć pewność, iż walory smakowe mięsa będą dokładnie takie, jakich się spodziewali.