Wśród koneserów dobrych alkoholi, w tym piw, na największe uznanie zasługują trunki rzemieślnicze i regionalne. Cechują się one przede wszystkim produkcją na niewielką skalę przez niezależne, małe browary w oparciu o tradycyjne receptury. Dzięki bieżącemu nadzorowaniu i długiemu procesowi warzenia można otrzymać napoje o unikatowym, oryginalnym smaku oraz aromacie. Istotą rolę odgrywa sposób ich serwowania, jak również degustacji.

Browar rzemieślniczy – cechy charakterystyczne

To o wiele lepsza jakościowo alternatywa dla piw z dużych koncernów, produkowanych na masową skalę. Browary rzemieślnicze warzą trunek, wykorzystując jedynie naturalne składniki i tradycyjne, autorskie receptury. Tutaj nie ma miejsca na gotowe schematy. Piwa craftowe powstają w niewielkich warzelniach, często o charakterze regionalnym. W ten sposób można poznać napoje unikatowe, o bukiecie smakowym odpowiadającym danemu obszarowi i zawierające oryginalne składniki. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że tego rodzaju produkty powstają nie tylko dla samego zysku, ale głównie z pasji. Piwowarzy starannie nadzorują proces produkcji, czy to posiadając własną instalację, czy warząc swój trunek kontraktowo, czyli na wynajętej w innym browarze. Ponadto piwo rzemieślnicze mimo zastosowania konkretnej receptury dla danego typu w zależności od serii może minimalnie różnić się aromatem lub smakiem, a to właśnie stanowi o jego indywidualnym i niepowtarzalnym charakterze.

Sposób degustacji piw rzemieślniczych

Przede wszystkim należy dobrać odpowiednie szkło do stylu danego trunku. Poza walorami estetycznymi takie podejście ma za zadanie wydobyć odpowiedni smak, jak i aromat piwa. Nie bez przyczyny lokale serwujące napoje rzemieślnicze dysponują różnorodnymi pokalami i kuflami, a odpowiednie wiedza barmanów pozwala na właściwe podanie trunku klientowi. Ponadto warto zapamiętać, że w przypadku większości tego rodzaju piw znaczenie ma także temperatura podania. Lepiej jednak, jeśli jest ona wyższa, aniżeli niższa. Tylko wtedy cały bukiet smakowy ma szansę się uwolnić i oczarować konsumenta podczas degustacji. Bogatą ofertę piw rzemieślniczych i regionalnych dla pubów, restauracji oraz sklepów branżowych ma między innymi hurtownia browarów Zofmar Bis w Łodzi.

Otrzymując szklankę niekomercyjnego piwa, należy najpierw zapoznać się z jego aromatem, delikatnie mieszając piwo okrężnymi ruchami szklanki. Po tym etapie należy zamieszać je nieco intensywniej, co pozwoli poczuć między innymi nuty karmelowe, orzechowe oraz palone. Po przykryciu dłonią pokala bądź kufla i kolejnym zamieszaniu będzie można poczuć zapach na przykład brzoskwini lub banana. Trunki rzemieślnicze należy pić powoli, małymi łykami, pozwalając na rozprowadzenie smaku po języku, policzkach i podniebieniu. W ten sposób można kolejno odczuć słodycz, kwaśność, cierpkość i goryczkę. Wskaźnikiem goryczy piwa jest IBU. Z reguły im jest on wyższy, tym bardziej cierpki będzie napój.