Kilka lat temu branża spożywcza oszalała na punkcie tzw. superfoods. Zaliczają się do nich egzotyczne produkty, sprowadzane specjalnie do Europy: awokado, quinoa, spirulina czy jagody goji. Posiadają one niezwykłe wartości odżywcze. Czy jednak trzeba przepłacać i poszukiwać tych nowości na półkach sklepowych? Oczywiście nie, ponieważ nasze swojskie kiszonki wygrywają z nimi w przedbiegach! Co warto wiedzieć na ten temat?

Jakie właściwości ma kapusta kiszona?

Pyszna kapusta kiszona to stały dodatek do naszych obiadów. Choć przyjęło się, że jest ona ciężkostrawna, to prawda okazuje się jednak zupełnie inna – 100 gramów kiszonki to jedynie 15 kcal. Z tego powodu stanowi ona doskonały element diety odchudzającej. Wysoka zawartość błonnika pozwala długo odczuwać sytość przy niewielkiej liczbie faktycznie przyjętych kalorii. Dodatkowym plusem przyjmowania błonnika jest zmniejszanie przez niego ilości cholesterolu w krwi, co ochrania serce i cały układ krwionośny.

To oczywiście tylko początek dobrych wieści. Kapusta kiszona znana jest ze wzmacniania odporności, dlatego warto dodawać ją do posiłków w sezonie grypowym, w czasie osłabienia organizmu czy rekonwalescencji. Dzieje się tak dzięki wysokiej zawartości witaminy C. Mniej znanymi właściwościami kiszonej kapusty są np. wyrównywanie poziomu glukozy we krwi, co wspomaga profilaktykę cukrzycową czy dostarczanie organizmowi cennych przeciwutleniaczy, chroniących przed powstawaniem nowotworów.

Specjaliści z firmy produkującej kiszonki Przetwórstwo Spożywcze Piotr Krajniak podkreślają, jak ważne jest, aby zaopatrywać się w kapustę kiszoną – a nie kwaszoną. Kapusta kiszona samoistnie fermentuje, zyskując opisane wyżej dobroczynne właściwości. Kwaszenie natomiast przebiega za pomocą octu i nie pozwala poszatkowanym liściom na wytworzenie cennych składników. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć o ogórkach kiszonych?

Jak wszystkie kiszonki, ogórki kiszone są niskokaloryczne – posiadają jedynie 11 kcal w 100 gramach i zapewniają spore ilości błonnika. Oprócz zapasu witaminy C dostarczą naszemu organizmowi witaminę K, odpowiedzialną za regulowanie poziomu wapnia i kontrolę krzepliwości krwi, oraz witaminę A, dzięki której długo będziemy cieszyć się dobrym wzrokiem. Co interesujące, ogórki kiszone są naturalnym probiotykiem – chronią żołądek przed m.in. przed skutkami przyjmowania antybiotyków.

Pobocznym, lecz przyjemnym skutkiem spożywania ogórków kiszonych jest ich pozytywny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci. Dzieje się tak z racji obecności kwasu askorbinowego, wspomagającego produkcję kolagenu. Podobnie, jak w przypadku kapusty, należy uważać na ogórki kwaszone. Nie są one pozostawiane do naturalnej fermentacji, ale zakwaszane octem i z tego powodu nie posiadają wszystkich tych niezwykłych właściwości zdrowotnych.

Wysokiej jakości produkty spożywcze

Skorzystanie z oferty przetwórstwa spożywczego Piotra Krajniaka to doskonały wybór dla Klientów, którzy poszukują świeżych i wysokiej jakości produktów. Firma działa na rynku od ponad 30 lat i specjalizuje się w dostarczaniu świeżych warzyw oraz produktów kiszonych. W ofercie znajdują się również surówki oraz obierane i krojone ziemniaki, co pozwala sprostać wymaganiom Klientów i dostosować się do najnowszych trendów.