Jaja od kury zielononóżki mają wiele zalet. Jedną z największych jest o 30% mniejsza zawartość cholesterolu niż w innych jajkach. Charakteryzuje je również spora zawartość składników odżywczych – aminokwasów, tłuszczy wielonienasyconych, witamin: E, B12, D, A, K oraz mikroelementów: potasu, wapnia, cynku, magnezu, fosforu i siarki.

Wpływ poszczególnych witamin na nasze zdrowie

Wymienione wyżej witaminy regulują różne procesy życiowe. Dlatego warto przyjrzeć im się bliżej.

  • Witamina B12 – pomaga walczyć ze stresem, wpływa pozytywnie na przemianę materii, ogólne samopoczucie.
  • Witamina E – zalicza się ją do grupy przeciwutleniaczy, które chronią nas przed przedwczesnym starzeniem i rozwojem nowotworów.
  • Witamina D – wspomaga proces metabolizmu tkanki kostnej oraz zębów.
  • Witamina A – ma na celu ochronę naszego wzroku i skóry przed promieniami UV.
  • Witamina K – wspiera proces krzepnięcia krwi.

Kto powinien wprowadzić je do swojej diety?

Uważamy, że każdy z nas powinien dodać ten typ jajek do swojej diety, ponieważ wpłynie to pozytywnie na siły witalne i nasze samopoczucie. Co więcej, służą one osobom chorującym na cukrzyce, impotencję, anemię czy owrzodzenie pokarmowe. Jaja od kur zielononóżek mogą spożywać także dzieci, sportowcy, kobiety w ciąży, ludzie cierpiący na nadciśnienie, choroby nerek, wątroby czy płuc. 

Czym charakteryzuje się kura zielononóżka?

Zielononóżki są lekkimi – ważą do 2,3 kg,  ruchliwymi, odpornymi na niskie temperatury oraz choroby kurami. Mają duży apetyt i bardzo szybko dojrzewają, ponieważ już po ok. 6 miesiącach zaczynają znosić jajka. Charakteryzuje je upierzenie podobne do kuropatwy. Zazwyczaj jest ono brunatno-szare, na piersi łososiowe, a na podbrzuszu nawet orzechowe. Pióra na szyi mają barwę złotą, natomiast lotki i sterówki są w odcieniu brązowo-czarnym. Nie należy jednak zapominać o najważniejszym – czyli łapach młodych kur, które są zielonkawe i stąd ich nazwa. Nie nadają się do chowu klatkowego i wielkostadnego, ponieważ mogą zacząć wydziobywać pióra innym kurom tzw. pterofagia lub przejawiać kanibalizm. 

Jak je karmić?

Kurom zielononóżką powinno podawać się wszelakie młode zielonki tj. liście botwiny, buraków oraz kapusty. Warto uzupełnić ich dietę również w koniczynę czerwoną, pokrzywę i lucernę. Zimą chętnie konsumują buraki cukrowe bądź pastewne, kiszonki bądź ciepłe ziemniaki. Natomiast ze zbóż preferują te treściwe, czyli jęczmień,  pszenicę, owies i kukurydzę. Warto o nie dbać i podawać im wszystkie wymienione wyżej smakołyki, ponieważ odpowiednio karmione mogą znosić nawet do 180 jaj rocznie. 

Nie zastanawiaj się dłużej i kup jaja od zielononóżek

W ostatnich latach coraz większą uwagę przykładamy to spożywanych produktów i jesteśmy w stanie wydać na lepszej jakości produkty więcej pieniędzy. Zwracamy także uwagę na to, w jaki sposób przechowywane są zwierzęta. Wybierając jaja od zielononóżek z Fermy Baran, mamy pewność, że cechują je lepsze walory zdrowotne, niż te od innych kur, oraz że mają one dostęp do wolnych obiegów. Sprzedawane przez nich produkty są zawsze świeże, bez względu na to, czy dostarczają je do małych, czy wielkich supermarketów. W ich ofercie poza jajami od kur zielononóżek znajdziemy również: jaja klatkowe, jaja ściółkowe, jaja z wolnego wybiegu, jaja ekologiczne oraz jaja przepiórcze. Co więcej, wszystkie są dostępne w każdym możliwym rozmiarze i przedziale wagowym.