Jakość wędlin sprzedawanych w polskich sklepach pozostawia wiele do życzenia. Ich wygląd i smak znacznie odbiega od tego, który pamiętamy z czasów dzieciństwa. W dodatku po zakupie szybko tracą świeżość i po kilku dniach nadają się jedynie do wyrzucenia. Wszystko to spowodowało, że Polacy zaczęli stronić od wędlin. A zupełnie niesłusznie! Trzeba jednak wybierać przetwory mięsne od sprawdzonych, najlepiej lokalnych producentów. Dlaczego?

Bez chemii naturalnie!

Rodzinne firmy zajmujące się przetwórstwem mięsnym bardzo dbają o wysoką jakość swoich produktów. Kontrolują ich powstawanie na każdym etapie produkcyjnym. Wszystko rozpoczyna się od odpowiedzialnej hodowli zwierząt, które karmione są tylko wysokogatunkowymi paszami. To właśnie od nich pozyskuje się zdrowe i wartościowe mięso, które następnie poddawane jest dalszej obróbce.

Tajemnica wyrobu pysznych wędlin często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Za ich wyjątkowy smak odpowiadają jedynie naturalne przyprawy i składniki. Niestety tego samego nie można powiedzieć o przetworach mięsnych, które produkowane są na masową skalę. Do ich wytwarzania wykorzystuje się sztuczne barwniki, polepszacze, substancje zwiększające objętość mięsa oraz wzmacniacze smaku.

Wyselekcjonowany asortyment

Jak przekonuje specjalista z firmy Arad 2, która jest uznanym w w województwie śląskim producentem mięsa i przetworów mięsnych – dobry wytwórca wędlin powinien być nastawiony na ich jakość, nie ilość. Klienci, którzy raz rozczarują się zakupionym produktem, nie sięgną po niego podczas kolejnej wizyty w sklepie. Oferta sprzedażowa powinna być przejrzysta, by każdy znalazł wśród dostępnych produktów swój ulubiony.

Tradycyjne wędliny wytwarzane przez firmę Arad 2 z Katowic są przygotowywane z użyciem mięs gotowanych i naturalnych przypraw. Produkcja odbywa się w miejscowości Kroczyce, które położone są w ekologicznej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W ofercie producenta znajdziemy sześć flagowych wyrobów wędliniarskich. Należą do nich salceson lisiecki, ozory lisieckie prasowane, przysmak watykański w galarecie od Lisieckich, kiełbasa szynkowa od Lisieckich, pasztetowa lisiecka oraz pasztet staropolski od Lisieckich. Zakład produkuje wyroby najwyższej jakości i zapewnia stałą jakość smaku.

Jak rozpoznać dobrą wędlinę?

Wyznacznikiem jakości wędliny jest jej skład. Należy więc uważnie się z nim zapoznać. Im więcej mięsa znajduje się w 100 gramach gotowego produktu, tym lepiej. Należy unikać przetworów mięsnych, w składzie których podano MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie. Podobnie jest w przypadku aromatu dymu wędzarniczego. Jest to szkodliwy dla zdrowia barwnik, którego dodaje się do wędlin, by upozorować ich naturalne pochodzenia. Ważna jest również ocena sensoryczna. Nie kupujmy przetworów mięsnych, jeśli wyglądają one nieestetycznie i dziwnie pachną.