Mięso jest ważnym składnikiem pożywienia ludzi. Dlatego też istotnym elementem jest właściwe wykonanie procesu związanego z ubojem zwierząt rzeźnych. Wskazane działanie wymaga odpowiedniego podejścia i przygotowania. Określona procedura musi być przeprowadzona w sposób pozwalający na ochronę zwierząt przed nadmiernym cierpieniem, stresem i bólem. Jakie warunki są ważne podczas uboju?

Co mówią przepisy o uboju zwierząt rzeźnych?

Normy dotyczące uboju zwierząt rzeźnych zawarte są w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 1099/2009 z dnia 24 września 2009 roku. W ujęciu powyższego prawa ubój polega na uśmiercaniu zwierząt przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Inną wytyczną jest norma PN-A-82023:2000 Mięso i przetwory mięsne. Terminologia. Według jej treści jest to zabieg o charakterze technologicznym, którego celem jest pozbawienie życia zwierząt rzeźnych wykonany w sposób humanitarny.

Jakie warunki higieniczne są niezbędne podczas uboju zwierząt rzeźnych?

Każda ubojnia bydła lub innych zwierząt rzeźnych musi spełnić pewne warunki higieniczne. Dlatego też miejsce, w którym przeprowadzany jest określony proceder, musi być podzielone na dwie strefy, a mianowicie brudną i czystą. W pierwszej z wymienionych wykonuje się zadania dotyczące przygotowania zwierząt do uboju, czynności ubojowe oraz prace przy powłokach zewnętrznych. Następnie mięso przechodzi do czystego obszaru. Obie strefy muszą być od siebie skutecznie oddzielone. Podkreślić należy fakt, że osoby wykonujące swoje czynności służbowe w konkretnej lokalizacji nie mogą przechodzić do innej. Ogranicza się tym sposobem niebezpieczeństwo zagrożeń mikrobiologicznych – podkreśla specjalista zatrudniony w ubojni bydła Dawida Kacprzyka. Na końcu mięso transportuje się do komory chłodniczej. Dzięki temu podnosi się walory kulinarne produktu.

Należy pamiętać o tym, że w tym procesie technologicznym istotne znaczenie mają zdrowe zwierzęta. Dlatego też w tym przypadku należy zadbać o odpowiednie warunki transportu. Ważne są także działania na kolejnych fazach linii ubojowej.

W jaki sposób ograniczyć stres i ból zabijanych zwierząt?

Podczas uboju zwierząt rzeźnych należy spełnić określone warunki, które minimalizują stres i ból zwierząt. Wpływa to na ostateczną jakość mięsa oraz związane jest z humanitarnym traktowaniem zwierząt. W tym przypadku trzeba zadbać o zapewnienie odpoczynku zwierzętom i nie wolno bezzasadnie opóźniać uboju. Co więcej, zwierzęta wprowadzone już na halę uboju muszą być niezwłocznie poddane niezbędnemu procesowi. Zbędna zwłoka działa na niekorzyść i wywołuje lęk wśród zwierząt.