Jesień sprzyja fanom leśnych darów. Choć natura nie zawsze bywa łaskawa, grzyby cieszą się dużą popularnością w polskiej kuchni. Dla osób, które nie parają się grzybobraniem, najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po gotowy produkt w postaci suszonego wyrobu. Ten rodzaj przetwórstwa gwarantuje zachowanie wszelkich walorów smakowych oraz aromatycznych.

Proces suszenia

Fani leśnych wycieczek, którzy mają odpowiednią wiedzę na temat grzybobrania, mogą sami ususzyć zebrane zasoby. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie na sucho grzybów z piachu, resztek ściółki oraz igliwia. Nada się do tego większy pędzelek lub szczotka z delikatnym włosiem. Ich umycie nie tylko sprawi, że będą się suszyć dłużej, ale także to, że przybiorą ciemną barwę. Kolejny etap to pokrojenie większych sztuk na centymetrowe plastry. Mniejsze okazy oraz kapelusze gatunków szlachetnych powinno się pozostawić w całości. Najwygodniej procesu suszenia wykorzystać suszarkę do grzybów. Tradycyjna metoda polega na nawleczeniu zasobów na sznurek lub drut i wystawieniu ich na słońce. Ewentualnie równomierne rozłożenie w piekarniku, jeżeli dzień jest pochmurny. Najważniejszą rolę odgrywa jednak temperatura, która na początku musi wynosić 50⁰C, następnie po utracie większości wody 60⁰C, a na samym końcu 70⁰C. Dla osób niedysponujących czasem lub zdolnościami, rozwiązanie stanowi gotowy produkt na półce sklepowej. Producent grzybów suszonych, firma Seweryn posiada szeroką ofertę różnych ich gatunków. Dobrej jakości wyrób jest elastyczny i łamliwy jedynie przy mocnym jego zgięciu.

Rodzaje suszonych grzybów

Na rynek dopuszczone są zarówno całe grzyby, jak i tylko ich trzonki lub kapelusze. Największą popularnością cieszy się borowik kasztanowy, znany szerzej jako podgrzybek. W asortymencie marketów znajdziemy także susze z: maślaka zwyczajnego, borowika szlachetnego, koźlarza czerwonego oraz babki, gąski zielonej, opieńki miodowej. Poza krajankami produkowane są także grysy grzybowe oraz mączki, które stanowią idealną formę przyprawy. Wzbogaci ona smak sosów oraz zup w tradycyjnej kuchni polskiej.

Sposoby przechowywania

Niezależnie od gatunku susz trzeba odpowiednio zabezpieczyć, aby nie stracił swoich właściwości i wytrzymał nawet do kilku miesięcy. Ze względu na to, że jest silnie higroskopijny, najlepiej nada się do tego zamykana puszka, słoik lub plastikowe pudełko z przykrywką, które wcześniej zostanie wyłożone papierem. Ustawienie opakowania w ciemnym i suchym miejscu oraz jego szczelność to bardzo istotne kwestie. Nieprawidłowe przechowywanie produktu może stworzyć pożywkę dla moli spożywczych lub sprawi, że pochłonie on zapachy otoczenia. Aby zapobiec nadmiernej wilgotności, do pojemnika można wrzucić kilka ziarenek suchego ryżu. Z kolei skutecznym zniechęceniem dla moli będą liście laurowe wyłożone w pobliżu naczynia z suszem grzybowym.